Trening ze skakanką na spalanie tłuszczu [skuteczne kardio]

Najprostsza na świecie maszyna kardio składa się ze sznurka łączącego dwie rączki. Niczego więcej nie potrzebujesz, by spalić nadmiar z brzuszka i zbudować superkondycję.

skakanka Shutterstock.com

Drżyjcie, sąsiedzi, bo oto skakanka wraca silniejsza niż kiedykolwiek! A to oznacza, że od dziś najpierw dwa, trzy razy w tygodniu, a następnie nawet codziennie przez 25 minut słyszeć będziecie miarowe dudnienie dobiegające znad sufitu... Oczywiście możesz powiadomić to spokojne małżeństwo z dołu o nowej zabawce dokładnie w taki sposób, zalecamy jednak po prostu skorzystać z wygłuszającej maty. Co do reszty – wszystko się zgadza. Zaczynaj!

Skakanka po prostu nie ma wad. Mieści się w szufladzie, więc możesz mieć ją pod ręką w domu czy w pracy. Mieści się w torebce, więc możesz zabrać ją w służbową podróż (wakacje już się skończyły, sorry). Jest prosta w konstrukcji i jeszcze prostsza w obsłudze. W dodatku kosztuje grosze i znajdziesz ją nie tylko w sklepie ze sprzętem fitness, bo równie dobrze możesz sprezentować ją sobie, robiąc zakupy w supersamie czy dyskoncie. No i, co najważniejsze, trening ze skakanką wymaga obecności w tym samym miejscu i w tym samym czasie tylko trzech elementów: Ciebie, skakanki i jakichś dwóch metrów kwadratowych podłogi. Stosunkowo łatwe do osiągnięcia, prawda?

Przy tych wszystkich zaletach skakanka ma jednak jedną podstawową wadę (którą po chwili uznasz jednak – tak jak my – za zaletę). Otóż ta wredna bestia nie wybacza błędów. Co oznacza, że aby zaliczyć solidny trening, dzięki któremu spalisz sporo kalorii i zbudujesz wytrzymałość godną zawodowego boksera (12 rund w ringu to ogromny wysiłek), musisz po prostu nauczyć się porządnie skakać. A to wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Sportowe skakanie na skakance trochę różni się od zabawy, którą być może pamiętasz z dzieciństwa. To już nie są wysokie, pełne polotu podskoki i spokojne przełożenia sznurkiem pod stopami.

To szybka, precyzyjna akcja – zresztą sprawdź poniżej, na które elementy szczególnie powinnaś zwracać uwagę. I jeszcze jedno: skakanka – podobnie jak bieganie czy wiosłowanie na ergometrze – to Tobie zostawia inicjatywę. Co oznacza, że możesz trenować długo i wytrwale, a jedynym efektem będzie coraz większe zmęczenie. Żeby skakanie na skakance wiązało się z konkretnymi benefitami, musisz jak najwięcej dać z siebie – żaden fitnessowy sprzęt nie zaliczy treningu za Ciebie. A trening to nie półgodzinna zabawa, tylko realizowanie konkretnych, fitnessowych założeń. Brzmi groźnie? Zupełnie nie, jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że na sąsiedniej stronie czekają na Ciebie dwa proste treningi składające się na program, dzięki któremu po miesiącu będziesz w topowej formie – i to bez oglądania się na pogodę za oknem.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze antycellulitowe ćwiczenia na jędrne pośladki i szczupłe uda. 

100% formy i frajdy z treningu

Lepsza wytrzymałość, szybkość, koordynacja, balans i poczucie równowagi idą w pakiecie z każdym treningiem na skakance. Tak jak i solidna dawka spalonych kalorii. I nie tylko, bo np. badacze z renomowanego „Research Quarterly for Exercise and Sport” stoją na stanowisku, że 10-minutowy trening na skakance może być dla Twojego układu krwionośnego tak samo dobroczynny, jak półgodzinny bieg w terenie. Bomba, prawda?

Trening na skakance to jednoczesne ćwiczenie całego ciała: skaczą nie tylko nogi i nie tylko ręce są odpowiedzialne za obroty skakanką. Każde udane powtórzenie to wynik wspólnej pracy mięśni całego ciała, z sercowym na czele. To dlatego na wyższe zakresy tętna wkraczasz już po chwili od rozpoczęcia treningu. Samo zdrowie, 100% formy. Ale nie tylko. Bo skakanie jest przede wszystkim ogromną dawką frajdy. To po prostu świetna zabawa, zwłaszcza jeśli nie ograniczasz się do ruchu podstawowego, tylko mieszasz skoki obunóż z biegiem z wysokim unoszeniem kolan, przeskokami w stylu Rocky’ego, pajacykiem czy przeskokami w bok. Nasze propozycje urozmaiceń treningu znajdziesz obok – śmiało korzystaj. Aha, na początku postaw na klasyczną skakankę z gumowym sznurkiem i lekkimi plastykowymi rączkami. W gadżety typu skakanka ze stalową linką, rzemieniem czy obciążeniem w rączkach zdecyduj się dopiero w drugim kroku. Albo lepiej: w drugim podskoku!

Oprócz treningu kardio, stawiaj też na ćwiczenia skupiające się na konkretnych partiach ciała. Wypróbuj 10 ćwiczeń na mięśnie brzucha lepszych niż brzuszki.

 

Twój trening

Dojdź do wprawy, trenując skoki pokazane na rysunkach obok. Następnie rób na zmianę poniższe treningi 2-3 razy w tygodniu. Jesteś w formie? Skacz codziennie.

1. STYL KLASYCZNY

Skacz obunóż na lekko ugiętych kolanach.

2. NARCIARKA

Stopy razem, skacz z boku na bok.

3. PAJACYK

Każdy przeskok to zmiana ułożenia stóp: od stóp razem do opcji bardzo szerokiej.

4. DŻDŻOWNICA

Stań prosto, zrób skłon, ułóż dłonie na podłodze. Rób dłońmi małe kroki, aż dojdziesz do pompki. Wróć.

5. DO PRZODU I DO TYŁU

Skacz, mocniej uginając nogi w kolanach. Do przodu i do tyłu.

6. SPRINT

Staraj się skakać najszybciej, jak tylko potrafisz. Minimalnie odrywaj stopy.

7. BURPEE BOKSERSKIE

Zrób klasyczne padnij-powstań z pompką. W górze zadaj serię ciosów.

Plan treningowy:

TRENING A

Zalicz ten obwód trzy razy, korzystając ze standardowej skakanki. Odpoczywaj 60 sekund między obwodami.

STYL KLASYCZNY 1 minuta ⇒ DŻDŻOWNICA 30 sekund ⇒ NARCIARKA 2 minuty ⇒ DŻDŻOWNICA 30 sekund ⇒ DO PRZODU I DO TYŁU 2 minuty ⇒ SPRINT 1 minuta

TRENING B

Postaw na cięższą skakankę (z rzemieniem oraz opcjonalnie z ciężarkami w rączkach). Zrób 3 obwody, pauzując 60 sekund między nimi.

STYL KLASYCZNY 1 minuta ⇒ BURPEE BOKSERSKIE 30 sekund ⇒ NARCIARKA 2 minuty ⇒ BURPEE BOKSERSKIE 30 sekund ⇒ DO PRZODU I DO TYŁU 2 minuty ⇒ SPRINT 1 minuta

SPRAWDŹ TAKŻE: Jak spalić tłuszcz w każdym wieku?

Zobacz również:
REKLAMA