Cheerleading w Polsce
- Cheerleading – co to?
- Cheerleading – historia
- Cheerleading – odmiany
- Cheerleading – strój
- Cheerleading – sprzęt
- Cheerleading – trening
- Cheerleading – elementy konkurencji
- Cheerleading – korzyści
- Cheerleading – przeciwwskazania
- Cheerleading – jak zacząć?
Cheerleading – co to?
Cheerleading to nie tylko kierowanie dopingiem, ale złożona dyscyplina sportowa, która łączy w sobie taniec i elementy akorbatyki. W 2024 roku zobaczymy cheerleading jako dyscyplinę pokazową na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, a jeśli decyzja Komitetu Olimpijskiego będzie pozytywna, w kolejnych latach będziemy mogli oglądać już rywalizujące o medale drużyny cheerleadingowe.
Cheerleading – historia
Wszystko zaczęło się od facetów… 2 listopada 1884 roku podczas rozgrywek futbolu amerykańskiego, Johny Campbell,ówczesny student medycyny,stanął przed tłumem kibiców i motywował ich do aktywnego dopingowania. Jego metody szybko poskutkowały, wybrana drużyna wygrała mecz, a on został uznany za pierwszego cheerleadera. Przewodzenie tłumem w dopingowaniu urozmaicono także o akcesoria, które znamy do dziś (pompony, banery, megafony, flagi, tuby i inne). Kobiety przejęły rolę cheerleaderów w 1940 roku, a obecnie stanowią zdecydowaną większość w tym sporcie.
W Polsce pierwszy zespół cheerleadingowy został założony w 1988 roku, a dzisiaj można już trenować w niejednej szkole tańca, domu kultury, czy szkole. „Jako Polski Związek Sportowy Cheerleadingu mocno pracujemy nad tym, żeby ruszyła liga szkolna – zostały przeprowadzone wszelkie szkolenia dla nauczycieli po to, żeby wprowadzać cheerleading już w szkołach od najmłodszych klas. Dzięki temu będziemy mogli wcześnie wykształcić zawodniczki i przygotować drużyny w wieku licealnym na naprawdę wysokim poziomie”– mówi trenerka i dyplomowany pedagog tańca SylwanaPatłaszyńska.
Cheerleading – odmiany
Cheerleading można rozpatrywać na dwa sposoby – w kontekście turniejów i pokazów komercyjnych, czyli tych, które widzimy na meczach lub różnych wydarzeniach. Występy komercyjne mogą być różne, natomiast podczas zawodów każda odmiana jest ściśle określona i podzielona na dywizje oraz konkurencje:
CHEER
- Cheer All Girl/Coed
- Group Stunt All Girl/Coed
- Partner Stunt Coed
- Acro Solo (dziewczęta i chłopcy)
PERFORMANCE CHEER
- Cheer Freestyle Pom (duety, mini drużyny i drużyny)
- Cheer Hip Hop (duety, mini drużyny i drużyny)
- Cheer Jazz (duety, mini drużyny i drużyny)
- Cheer High Kick (duety, mini drużyny i drużyny)
POM & DRILL
- Pom Dance Elite (duety, mini drużyny i drużyny)
- Pom Dance Premier (duety, mini drużyny i drużyny)
- Drill Dance (mini drużyny i drużyny)
Cheerleading – strój
Podczas turniejów strój zawodniczek jest zwykle szczegółowo opisany i zasady są dość restrykcyjne. Nieprzepisowy strój może skutkować nie dopuszczeniem do rywalizacji lub punktami karnymi. Najczęściej cheerleaderki biorące udział w zawodach oprócz tego, że nie mogą zakładać biżuterii, powinny mieć:
- odpowiednie obuwie (do akrobatycznych dywizji buty sportowe z twardą podeszwą, natomiast do tanecznych mogą być wymagane na przykład baletki, czy jazzówki z miękką podeszwą)
- rajstopy
- spodenki o określonej długości
- zakryte brzuchy (czasami wystarczy cielisty materiał, jeżeli drużynie zależy na uzyskaniu efektu topu i spódniczki)
Strój cheerleaderek do występów komercyjnych nie jest ściśle określony, więc jak mówi nasza ekspertka „jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku wyobraźnia”.
Cheerleading – sprzęt
Pompony
Nieodzownym atrybutem cheerleaderki są oczywiście pompony, które mogą różnić się od siebie rozmiarem, kolorem i formą. Dobierane są do zawodniczek w zależności od wieku, doświadczenia lub formy występu. „Dawniej cheerleaderzy występowali z pomponami w określonych barwach (takich samych jak rywalizujące ze sobą drużyny) i kiedy podnosili jeden z nich, publiczność od razu wiedziała, w jaki sposób ma dopingować zawodników” – mówi trenerka mistrzów Polski w cheerleadingu.
Cheerleaderki zwykle występują z pomponami na meczach. Jednak podczas turniejów nie przy każdej konkurencji zawodniczki mogą mieć je w rękach przez cały czas trwania pokazu. „Pomponów używamy w tanecznej dywizji, na przykład przy freestyle pom. W sekcji cheerleadingu akrobatycznego pomponów używamy tylko na początku prezentacji do tzw. chantu, czyli prezentacji dopingu, a podczas samych ewolucji akrobatycznych nie możemy mieć pomponów w rękach, ponieważ byłoby to niebezpieczne – przy lądowaniu czy samym podrzucaniu ręce muszą być puste” – wyjaśnia sędzia cheerleadingu, Sylwana Patałaszyńska.
Tuby, plansze
W dywizji dopingowej używane są także tuby, wszelkiego rodzaju banery, plansze i tablice, które ułatwiają kierowanie dopingiem. „Kiedyś cheerleaderzy w ten sposób zachęcali publiczność do dopingowania drużyny. Pokazywali różne atrybuty i stąd publiczność wiedziała, co ma w danym momencie krzyczeć”– tłumaczy prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Perfekta Dance. Obecnie w Polsce podczas meczów siatkówki, piłki ręcznej, czy innych sportów rozgrywanych w hali, rolą cheerleaderek jest raczej animacja i zapewnienie publiczności dodatkowej rozrywki poprzez zjawiskowy występ niż bezpośrednie zachęcanie kibiców do dopingu. Z taką sytuacją, gdzie cheerleaderki zagrzewają do gry kibiców, można jeszcze spotkać się na przykład podczas meczu baseballowego w Stanach Zjednoczonych.