Buty biegowe damskie na jesień 2017 [PRZEGLĄD MODELI]

Chociaż na co dzień nie mamy większych wątpliwości, jakie buty pasują do jakiego stroju, to stojąc w biegowych legginsach przed półką pełną butów do biegania, większość z nas ma problem z wyborem „tej jedynej”. Ten przegląd najnowszych jesiennych modeli obuwia sportowego i wskazówki ekspertów laboratorium Runner’s World ułatwią Ci wybór.

Altra Paradigm 3 buty do biegania damskie fot. Producent
Altra Paradigm 3 (fot. Mitch Mandel)

W październikowym numerze Women's Health namawiamy Cię, żebyś trochę przyspieszyła. Szybsze bieganie = szybsze spalanie. Prosta kalkulacja. Powstrzymać Cię może tylko jedno: wątpliwości jakie buty do tych sprintów założyć. Niestety kierując się tylko obowiązującymi trendami kolorystycznymi i własnym gustem, daleko nie zabiegniesz.

Chociaż wrażenia wizualne też grają rolę, to w dopasowywaniu butów, w których masz pokonywać setki kilometrów, musisz stawiać na idealne dopasowanie również w innych aspektach. Z butami biegowymi jest podobnie jak z pozostałymi – dobieramy je do okazji, swojej sylwetki i nastroju: inne do lasu, inne na deptak, inne dla drobnej dziewczyny, a inne dla koleżanki walczącej z nadwagą, inne kiedy mamy waleczny nastrój i chęć rywalizacji, a inne kiedy chcemy dreptać byle dalej przed siebie aż do zmroku.

W zależności od naszej budowy i potrzeb (masy ciała, preferowanej nawierzchni ścieżek, poziomu zaawansowania, pokonywanych dystansów, historii kontuzji, wysklepienia stopy, mechaniki ruchu, sposobu lądowania) producenci tworzą modele butów, które jak najbardziej odpowiadają indywidualnym potrzebom biegaczy.

Buty biegowe możemy wybierać, biorąc pod uwagę:

  • wagę buta,
  • stopień amortyzacji pięty i przodostopia,
  • elastyczność,
  • stopień stabilizacji,
  • różnicę spadku pięta-palce,
  • cenę,
  • markę, model.

Można się pogubić, prawda? Na szczęście mamy znajomości wśród ekspertów największego magazynu dla biegaczy Runner’s World, z których pomocą odnajdziesz się w tym gąszczu par biegowych. Co roku labolatorium Runner’s World przeprowadza szczegółowe testy najnowszych modeli butów biegowych. Oprócz sztywnych danych w postaci cyferek, dysponuje też opiniami kilkuset testerów. Rezultaty publikowane są w magazynie i na stronie Runner’s World.

Przygotowaliśmy dla Was przegląd damskich modeli butów na jesienny sezon startowy. Te buty pomogą Ci walczyć o życiówkę na asfalcie i życiową formę w lustrze. Rzuć okiem na te cudeńka, a potem przejdź do testu, gdzie znajdziesz ceny, opisy i wykresy ułatwiające dobór butów.

Pamiętaj, że zanim kupisz swoją upatrzoną parę, musisz ją przymierzyć. Najlepiej w specjalistycznym sklepie dla biegaczy, gdzie wykwalifikowany personel zada Ci trochę pytań, zobaczy jak się poruszasz i podpowie jakiego rodzaju butów możesz potrzebować.

Jeżeli masz do zrzucenia kilka zbędnych kilogramów i biegasz na asfalcie, to będziesz szukać raczej butów z lepszą amortyzacją wstrząsów niż kiedy jesteś lekka jak piórko i walczysz o medale (za dużo amortyzacji może odebrać Ci dynamikę odbicia, którą zapewniają lekkie „startówki”). Kiedy lubisz „czuć” stopą ziemię i stawiasz na naturalny ruch, zapewne docenisz bardziej elastyczne modele niż te zabudowane, ale zapewniające lepszą stabilizację, kiedy potrzebne jest wsparcie łuku stopy.

Jeżeli lądujesz na pięcie, potrzebujesz więcej absorbującej zderzenia pianki w tylej części podeszwy, a jeżeli opadasz na palce, przyda się też „poduszka powietrzna” z przodu. I tak dalej. Wykresy zamieszone w teście RW wskażą Ci, który but odpowiada Twoim potrzebom.

Jednak pamiętaj, że w butach na długie dystanse przede wszystkim liczy się komfort. I dlatego kiedy już wybierzesz swoje typy, idź do sklepu i sprawdź czy w praktyce są równie idealne co w teorii. Jak Kopciuszek. Załóż je i sprawdź czy między Wami zaiskrzy. A potem niech Cię buty same niosą na jeden z treningów, które proponujemy Ci w październikowym numerze Women's Health (w sprzedaży już od 22 września).

Joanna Jędrzejczyk okładka Women's Health 10_2017

Adidas Ultraboost St Damskie buty do biegania damskie fot. Producent
Adidas Ultraboost St Damskie (fot. Mitch Mandel)

New Balance Fresh Foam Vongo buty do biegania damskie fot. Producent
New Balance Fresh Foam Vongo (fot. Mitch Mandel)

Under Armour Charged Bandit 3 buty do biegania damskie fot. Producent
Under Armour Charged Bandit 3

Asics Road Hawk FF buty do biegania damskie fot. Producent
Asics Road Hawk FF (fot. Mitch Mandel)

Hoka One One Clifton buty do biegania damskie fot. Producent
Hoka One One Clifton

Nike Zoom Ffly buty do biegania damskie fot. Producent
Nike Zoom Ffly

Saucony Omni 16 buty do biegania damskie fot. Producent
Saucony Omni 16

REKLAMA