Regularne ćwiczenia: jak się zmotywować i osiągnąć lepsze efekty?

Kiedy zdecydowałaś się zacząć regularne ćwiczenia, byłaś naładowana pozytywną energią. Przez pierwszych kilka tygodni, a nawet miesięcy treningów wszystko szło jak z płatka. Nagle poczułaś, jakbyś stanęła w miejscu. Dlaczego?

kobieta, ramiona, fitness, ćwiczenia na ramiona, plecy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Na początku czułaś się świetnie, wyglądałaś coraz szczuplej i oczyma wyobraźni widziałaś już swoje zgrabne ciało w bikini. I nagle… stagnacja. Nie widać żadnych postępów. Nie pozwól jednak, by ten zastój Cię zniechęcił! Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, co być może robiłaś nie tak i jak najszybciej wprowadź zmiany na lepsze.

1. Ćwiczysz w kółko to samo

To świetnie, że znalazłaś swoje ulubione zajęcia fitness i nie ma znaczenia, czy jest to zumba, bieganie czy siłownia. Jednak jeśli trenujesz ciągle w ten sam sposób, szybko staniesz się w tym bardzo dobra (trening będzie Ci przychodził z łatwością) i wówczas będzie już ciężko o jakiekolwiek postępy. Na szczęście łatwo można temu zapobiec – po prostu spróbuj czegoś nowego! Jeśli Twoim celem są jędrne mięśnie, do normalnego treningu dodaj trochę ćwiczeń siłowych, jeśli  chcesz popracować nad elastycznością i sprawnością swojego ciała – spróbuj jogi.

2. Nie stawiasz sobie zbyt wysokich wymagań

Badania udowodniły, że jeśli zależy Ci na zrzucani zbędnych kilogramów, to intensywność treningu jest ważniejsza niż długość jego trwania. Jak wspomniano już wyżej, Twoje ciało szybko przyzwyczaja się do rutyny (nawet jeśli chodzi o wyczerpujące sesje na siłowni czy biegi po parku przypominające maraton). Zamiast przedłużać swoje ćwiczenia, lepiej spróbuj połączyć różne formy treningu cardio i bardzo intensywnych treningów interwałowych.

Intensywność dotyczy także ćwiczeń siłowych wykonywanych ze zbyt małym obciążeniem. Jeśli chcesz mieć wyraźniejsze mięśnie – musisz dodać nieco obciążenia, ale uwaga: nie na każdym treningu powinnaś ćwiczyć na 100%. Najlepsze rezultaty osiągniesz, dzieląc treningi na lekkie, średnie i ciężkie.

3. Spalasz kalorie, więc możesz jeść więcej

To powszechna przypadłość. Twój licznik kalorii wskazuje, że właśnie spaliłaś 800 kcal, więc nie ma nic złego, byś wracając do domu, wstąpiła na chwilę do cukierni... Niestety wskaźnik spalonych kalorii na tego typu bajeranckich zegarkach często jest zawyżony. Poza tym jeśli chcesz zrzucić parę kilo, musisz pamiętać o utrzymywaniu deficytu kalorycznego (nawet jeśli nie zależy Ci na schudnięciu, wciąż powinnaś o to dbać, ponieważ tłuszcz często przeszkadza w tworzeniu się mięśni).

Postaraj się o odpowiednią dietę i kontroluj swoje porcje jedzenia. Pamiętaj, że "płynne" kalorie (napoje gazowane, słodzona herbata i kawa itp.) też się liczą! Mała podpowiedź: przygotowuj swoje posiłki samodzielnie i jedz je w spokoju i bez pośpiechu, rozkoszuj się każdym kęsem. Ludzie często zapominają o kaloriach, które dostają bez wysiłku od ręki i zjadają w biegu.

kobieta na plaży, uśmiech, joga, relaks fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

4. Jesteś przemęczona lub zestresowana

Ćwiczenia i odpowiednia dieta to tylko dwie części układanki. Jeśli się nie wysypiasz lub odczuwasz dużą presję w pracy, Twoje ciało nie skorzysta tak, jak powinno z pozytywnego wpływu ćwiczeń. Jeśli chodzi o regenerację mięśni po treningu, to wysypianie się jest do tego niezbędne.

Natomiast stres może siać spustoszenie w Twojej gospodarce hormonalnej i sprawić, że pomimo ćwiczeń nie zgubisz zbędnego tłuszczyku. Aby temu zapobiec, postaraj się spać minimum 7 godzin na dobę i naucz się radzić sobie z nadmiernym stresem.

5. Ciągle siedzisz

Zapewne słyszałaś już o tym, że siedzący tryb życia jest dla nas jeszcze gorszy, niż inne grzechy (palenie, jedzenie w fast foodach, picie – wybierz dowolne). Biorąc pod uwagę, że nasza praca bardzo często wymaga 8 godzin przesiedzianych przy biurku, całkowite uniknięcie tego nawyku jest praktycznie niemożliwe.

Pierwszą linią obrony jest rozpoczęcie regularnych ćwiczeń, ale warto wiedzieć, że badania pokazały, iż najszczuplejsze i najsprawniejsze są osoby aktywne nie tylko w siłowni, ale i w codziennym życiu. Jeśli więc spędzasz na kanapie zbyt wiele godzin, najwyższa pora na zmianę tego nawyku.

Co możesz zrobić od ręki? Zamiast wysyłać maile do współpracowników, rusz swoje cztery litery i idź porozmawiać z nimi osobiście. Gdy rozmawiasz przez telefon, oderwij się od fotel i zrób mały spacer po pokoju. Gdy masz przerwę obiadową i idziesz coś przekąsić – wybierz schody zamiast windy. Innymi słowy: spędzaj więcej czasu stojąc i chodząc, niż siedząc.

6. Jesteś dla siebie zbyt ostra!

Być może nie widzisz rezultatów, bo Twoje oczekiwania są nieco zbyt wygórowane. Wiele osób ustawia sobie poprzeczkę tak wysoko, że nie może potem jej dosięgnąć, a to prowadzi do rozczarowania. Często też skupiamy się na jednym problemie tak bardzo, że nie potrafimy dostrzec postępów w pozostałych aspektach.

Pomyśl lepiej o innych, małych zwycięstwach, na które do tej pory nie zwracałaś uwagi. Czy Twoje ulubione dżinsy leżą jakby nieco lepiej? Czy zauważyłaś, że wejście po schodach lub czekanie w kolejce na poczcie nie jest już tak męczące?  Czy nie czujesz się po prostu lepiej, niż przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń? No właśnie.

tekst: Amy Roberts

WH

Zobacz również:
REKLAMA