Bolesność mięśni – 5 sposobów na regenerację po treningu

Znamy skuteczne patenty, dzięki którym unikniesz zakwasów i bólu mięśni po zawodach lub ostrych treningach. Sprawdź poparte badaniami naukowymi sposoby na bolesność mięśni.

bolesność mięśni po treningu sposoby fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Roluj się

Jeśli chcesz, żeby tylko medal, a nie obolałe mięśnie przypominały Ci o nowym rekordzie, łap za roller. 20 minut rolowania na piankowym wałku przynosi nogom ulgę nawet na 72 godziny po starcie. Zobacz, jak obchodzić się z wałkiem i sprawdź nasze ćwiczenia z rollerem.

2. Zatrzymuj się

Nawet jeśli zasłużyłaś, by po wielu kilometrach zasiąść w fotelu, to nie przedłużaj tego lenistwa. Stawiaj na aktywną regenerację – Twoje mięśnie szybciej odzyskają siły na spacerze niż na kanapie. Możesz też udać się na jogę lub stretching z przyjaciółką.

3. Noś obcisłe

Nie zwykłe lajkry, tylko specjalne kompresyjne legginsy lub podkolanówki. Zrezygnuj z luzu 24 godziny po intensywnym wysiłku, a odczujesz ulgę od bólu i Twoje mięśnie szybciej wrócą do formy.

4. Pij kawę

Naukowcy donoszą, że dwie filiżanki z kofeiną na godzinę przed wyciskiem zmniejszają ból „po”. A dietetycy przypominają, że bita śmietana z syropem to deser – kawa powinna mieć kolor czarny. Zwykła „mała czarna” to tylko 1 kcal. Nim zaczniesz ją pić dzbankami, zobacz lepiej ile kawy powinnaś pić dziennie.

5. Wypij piwko

Już na starcie marzysz o zimnym piwie za metą? Dobre wieści: po zdobyciu życiówki piwo nawodni Cię lepiej niż woda. Pod warunkiem że będzie bezalkoholowe. Węglowodany i elektrolity plus szczypta soli (np. z orzeszków) - tego właśnie Ci potrzeba. Procenty odwadniają, hamują regenerację i są bardzo kaloryczne. A piwo bezalkoholowe wzmacnia nawet odporność biegaczy. Wybór jest prosty.

ZOBACZ TEŻ: 10-minutowy trening na jędrną pupę

REKLAMA