- Bolące kolana – przyczyny: nieodpowiednie buty
- Bolące kolana – przyczyny: zła technika biegania
- Bolące kolana – przyczyny: brak rozgrzewki przed i rozciągania po biegu
- Ból kolana od zewnętrznej strony – przyczyny
- Ból kolana od zewnętrznej strony – objawy
- Ból kolana od zewnętrznej strony – leczenie i rehabilitacja
- Ból kolana od wewnętrznej strony – przyczyny
- Ból kolana od wewnętrznej strony – objawy
- Ból kolana od wewnętrznej strony – leczenie i rehabilitacja
Wydawało by się, że bieganie to najprostsza i najbardziej dostępna forma aktywności: po prostu, zakładasz buty i biegniesz przed siebie. Okazuje się jednak, że nawet mało skomplikowana forma ruchu musi być wykonywana poprawnie i z przestrzeganiem odpowiednich zasad. Zlekceważone na początku błędy treningowe czy nieprawidłowa technika biegu zemszczą się w przyszłości bolesnymi kontuzjami i przeciążeniami stawów. Jakie błędy popełniają najczęściej biegacze?
Bolące kolana – przyczyny: nieodpowiednie buty
Błędy początkujących
Podstawowym błędem biegaczy, zwłaszcza tych początkujących, jest niewłaściwie dobrane obuwie. Buty kupuj zawsze w specjalistycznych sklepach, gdzie pracuje odpowiednio przeszkolony personel. Sprzedawca powinien zmierzyć długość i szerokość twojej stopy, jak i długość i szerokość podbicia. Po co to wszystko? Każdy model buta zgina się w innym miejscu i dobrze by było, żeby twój zginał się tam, gdzie twoja stopa. Sprzedawca powinien też sprawdzić jak ustawiasz stopy. Pronacja i supinacja to jest sposób rotacji stopy od pięty do środka, po to, by zamortyzować wstrząsy – jedni przetaczają ją po wewnętrznej, inni po zewnętrznej części pięty i stopy. To bardzo istotne, bo na stopę podczas biegu w momencie zderzenia z podłożem, działa siła równa trzykrotności ciężaru biegacza. Odpowiedni dobór wkładki do buta jest gwarancją dobrej amortyzacji wstrząsów. Zła amortyzacja podczas biegu po pewnym czasie zaowocuje urazami stopy, stawu skokowego czy właśnie kolana. Z tego samego powodu sprzedawca powinien wiedzieć, po jakim podłożu zamierzasz biegać i wtedy zaproponuje ci model z podeszwą dobrze zachowującą się na asfalcie lub na miękkim gruncie.
Błędy zaawansowanych
Z kolei najczęstszym błędem zaawansowanych biegaczy jest bieganie w zbyt starych butach. Pewnie, że takie obuwie jest wygodne, ale często nie spełnia już swoich funkcji stabilizujących i ochronnych. Większość butów biegowych zachowuje swoje właściwości przez 1000-1200 km, a długodystansowcy nie prowadzący dzienniczka treningowego często nie wiedzą, jaki dystans w ciągu kilku miesięcy pokonali. Oznaką zbytniego zniszczenia butów jest nierównomierne ścieranie się podeszwy, spłycenie bieżnika czy trzeszczenie słyszalne przy każdym ruchu.
Bolące kolana – przyczyny: zła technika biegania
Nieprawidłowa sylwetka podczas biegu
Podczas biegu liczy się zarówno sylwetka, długość kroku, jak i ustawienie stopy. Prawidłowa sylwetka podczas biegu oznacza proste plecy bez ugięcia w odcinku lędźwiowym, ręce zgięte pod kątem 90 stopni pracujące do przodu i tyłu, lekko ugięte kolana przy kontakcie stopy z podłożem, odpowiednią częstotliwość kroków. Badania pokazują, że skrócenie kroku o 5-10% zmniejsza obciążenie stawu kolanowego nawet o 20%. Częstotliwość kroku podczas biegu to sprawa indywidualna, ale staraj się zbliżyć do ilości 180 kroków na minutę (w ciągu 20 sekund twoja prawa stopa powinna zetknąć się z podłożem 30 razy). Biegacze cierpiący na ból kolan, po korekcji sylwetki zgłaszali poprawę już po kilku tygodniach. Co do ustawienia stopy to zdania specjalistów są podzielone: jedni uważają, że lądowanie na palcach lub śródstopiu dużo lepiej amortyzuje wstrząsy, inni, że wręcz przeciwnie – bieganie na palcach to proszenie się kontuzję kolana i ścięgna Achillesa. Ostatnio dominuje pogląd, że nieważne jak stawiamy stopę, tylko gdzie ją stawiamy – gdy stopa styka się z ziemią znacznie wyprzedzając kolano, to wyprzedza też środek ciężkości ciała i obciążenia stawów są wówczas znacznie większe.
Brak równowagi mięśniowej
Jedną z częstszych przyczyn bólu kolan jest ich koślawienie, czyli kierowanie kolan do środka podczas biegu. Wynika to częściowo z braku równowagi mięśniowej. Potrafisz zrobić przysiad na piętach bez utraty równowagi i wyginania kolan do środka lub na zewnątrz? Jeśli się przewracasz, oznacza to, że twoje mięśnie głębokie są zbyt słabe lub powięź tylnej części nóg za bardzo przykurczona. Potrzebujesz odpowiedniego treningu. Wykrzywianie kolan też świadczy o słabości mięśni obudowujących staw kolanowy.
Na obciążenie kolan ma wpływ, rzecz jasna, waga. Zrzucenie 3-5 kilogramów już robi dla stawów ogromną różnicę. Jak ważna podczas biegu jest sylwetka i mięśnie świadczy m.in. fakt, że kobiety zgłaszają ból kolan dwa razy częściej niż mężczyźni. Specjaliści od biomechaniki twierdzą, że przyczyny mogą być dwie: panowie mają stawy kolanowe obudowane mocniejszymi mięśniami i panie mają szersze biodra, co przekłada się na większy kąt w stawach zwiększający ryzyko kontuzji.
Bolące kolana – przyczyny: brak rozgrzewki przed i rozciągania po biegu
Po co ci rozgrzewka
Po przebudzeniu się rano twoje włókna mięśniowe są o 10% krótsze od swojej długości spoczynkowej. Oznacza to, że jeśli biegasz rano i nie zrobisz rozgrzewki, to zaczniesz bieg z nieukrwionymi i gorzej dotlenionymi mięśniami, których włókna są przykurczone. Takie mięśnie są nie tylko mniej wydajne, ale i mniej elastyczne, czyli w większym stopniu narażają stawy na kontuzje. Dziesięciominutowa rozgrzewka polegająca na truchcie, dynamicznych skłonach i wymachach ma podnieść tętno, rozruszać stawy i uelastycznić mięśnie. Dużym błędem początkujących biegaczy jest rozciąganie w ramach rozgrzewki. Próba statycznego naciągnięcia mięśnia (naciągnięcie i trzymanie go w tej pozycji przez kilkadziesiąt sekund) w biegu nie pomoże, a może doprowadzić do jego naderwania. Rozgrzewka ma być dynamiczna, ma przyspieszyć twój oddech.
Po co ci rozciąganie
Stretching jest za to zbawienny po treningu. Ćwiczenia rozciągające łagodzą wówczas sztywność mięśni spowodowaną wysiłkiem, sprawiają, że mięśnie się rozluźniają, szybciej się regenerują i następnego dnia są gotowe do wysiłku. Rozciąganie dobrze wpływa na sylwetkę, która staje się wyprostowana, otwarta, zwiększa się zakres i płynność ruchów. Rozciąganie polepsza przepływ krwi i substancji odżywczych do mięśni i pomaga usuwać z nich produkty przemiany materii co sprawia, że skutecznie minimalizuje ból mięśni i stawów po biegu.
Ból kolana od zewnętrznej strony – przyczyny
Pojawia się częściej u biegaczy na długie dystanse niż u sprinterów, a wynika z tego, że u długodystansowców kąt zgięcia stawu kolanowego jest mniejszy w momencie uderzenia stopą o podłoże, co wywołuje inny rodzaj drgań i napięć. Fizjoterapeuci nazywają to schorzenie zespołem pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS), a biegacze - kolanem biegacza. Pasmo biodrowo-piszczelowe to bardzo mocno ukrwiona i unerwiona tkanka miękka, o szerokości około 6 cm, która rozciąga się z boku uda od biodra do goleni. Jego zadaniem jest stabilizacja kolana wtedy, gdy noga jest wyprostowana. Ból jest spowodowany najczęściej zapaleniem w okolicy nadkłykcia bocznego kości piszczelowej.