Biustonosz sportowy - must have każdej aktywnej kobiety

Motywacja i dopasowany biustonosz to wszystko, czego naprawdę potrzebujesz do treningu. Indywidualnie dopasowany stanik sportowy nie tylko poprawia komfort treningów i ich efektywność, ale też dba o nasze zdrowie.

Anita Active fot. Anita

Niezależnie od tego, czy masz mały, czy duży biust, jeździsz rowerem, na nartach, konno, czy skaczesz na trampolinie, trenujesz na dworze, czy w siłowni - biustonosz sportowy powinien być podstawowym elementem Twojej sportowej garderoby. Nie jest to przejaw chwilowej mody, a bezdyskusyjna potrzeba ochrony biustu. I nie chodzi tylko o względy estetyczne, takie jak ryzyko utraty jędrności piersi - korzyści z noszenia na treningach odpowiednio dobranego stanika jest dużo więcej.

Biust pod kontrolą

Aktywność sprzyja zdrowiu, ale bez odpowiedniego zabezpieczenia biustu paradoksalnie może nam szkodzić. Piersi nie są zbudowane z mięśni - podtrzymują je tylko dość delikatne więzadła i powięź. Nie można więc ich wyćwiczyć. Podczas każdego kroku biust przemieszcza się w trzech kierunkach o co najmniej kilka centymetrów - w zależności od jego rozmiaru oraz intensywności ruchu. Jeżeli podczas aktywności nie zapewnisz tym wrażliwym tkankom właściwego wsparcia, narażasz je na nieodwracalne zmiany.

Dobrze dobrany stanik zwiększa komfort treningu i sprawia, że biust nie odwraca naszej uwagi od ćwiczeń i nie wpływa na technikę ich wykonywania. To odczuwalna różnica, która może zwiększyć efektywność naszych treningów. Odpowiedni biustonosz sportowy pozwala cieszyć się pełną swobodą ruchów i niczym nie ograniczoną aktywnością. Dobór właściwego wsparcia dla biustu może też wpłynąć na postawę ciała i pozwala uwolnić się od dyskomfortu wrzynających się ramiączek oraz bólów w obrębie kręgosłupa i obręczy barkowej.

Profesjonalne biustonosze sportowe wykonane są z materiałów szybko odprowadzających pot, a ich konstrukcja, choć wydają się czasem mocno zabudowane, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. To chroni skórę przed odparzeniami lub otarciami oraz sprawia, że stanik szybko schnie i na pewno będzie gotowy na kolejną sesję treningową. Mają też płaskie wykończenia i zabezpieczone elementy regulacji, by nie uciskać i nie obcierać również wtedy, gdy ćwiczymy w pozycji leżącej.

Anita Activefot. Anita

Rozmiar biustu a wybór stanika

Wydaje Ci się, że nie musisz mieć specjalnego stanika, bo masz mały biust? Uważasz, że wystarczy Ci zwykły top? Takie myślenie sprawia, że paradoksalnie to kobiety o mniejszych piersiach mogą nosić gorzej dopasowane staniki niż te z większym biustem. Kobiety z dużym, a co za tym idzie cięższym biustem, bardziej odczuwają (często boleśnie) skutki ćwiczeń bez odpowiedniego wsparcia. Badania wykazały jednak, że biust porusza się w trakcie aktywności bez względu na wielkość - nie tylko góra-dół, ale kreśląc kształt ósemki.

Nie wszystkie ruchy biustu i nie przy każdym rozmiarze są wyraźnie wyczuwalne, jednak grawitacja działa na wszystkich - zapewnia Ewa Bielawny, ekspertka marki Anita. - W przypadku cięższego biustu szybciej może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia delikatnych struktur biustu, ale mniejsze piersi też są na to narażone - po prostu skutki będą widoczne nieco później".

Dlatego, niezależnie od rozmiaru biustu, każda aktywna kobieta potrzebuje dobrego i dobrze dobranego biustonosza sportowego.

Rozmiar biustonosza

Szacuje się, że mniej niż 10% kobiet jest świadomych własnego rozmiaru - mówi Ewa Bielawny. - Na dobór biustonosza zgłaszają się np. kobiety w swoim codziennym staniku w rozmiarze 85B, a po konsultacji z brafitterką okazuje się, że odpowiedni jest dla nich biustonosz sportowy w rozmiarze 75F. Z mojego doświadczenia wynika również, że niewiele kobiet w ogóle zdaje sobie sprawę, że powinno się ćwiczyć w innym staniku niż ten noszony na co dzień".

Największym błędem jest podejmowanie aktywności bez specjalnego biustonosza sportowego, ale równie szkodliwe może być ćwiczenie w źle dopasowanym staniku czy sportowym topie w standardowej rozmiarówce S, M, L. „Obliczono, że jest około 118 różnych rozmiarów biustów, więc rozmiarówka S-L większości kobiet nie jest w stanie zapewnić optymalnej ochrony piersi. Rozmiary biustonoszy, które pozwalają na idealne dopasowanie, zawsze mają obwód i miseczkę" - dodaje ekspertka marki Anita.

Anita Activefot. Anita

Idealne dopasowanie

Model stanika musi odpowiadać naszym potrzebom, budowie ciała i uprawianej dyscyplinie. Oferta biustonoszy sportowych jest szeroka, bo podobnie jak w przypadku butów biegowych nie każdy model odpowiada każdej kobiecie. I to nie tylko kwestia gustu, ale przede wszystkim naszego komfortu. Jednak nawet najlepszy biustonosz nie spełni swojej funkcji, jeśli nie będzie dobrze dopasowany.

Zakup biustonosza sportowego przez internet może nie być najlepszym rozwiązaniem. Zanim upolujesz go w sieci, warto wcześniej wybrać się do specjalistycznego sklepu z bielizną, w którym będziesz miała możliwość przymiarki i dopasowania odpowiedniego modelu i rozmiaru. W doborze idealnego stanika sportowego pomoże, tak jak w przypadku bielizny dziennej, brafitterka. Podczas przymiarki biustonosza sportowego warto się energicznie poruszać - unieść ręce, trochę poskakać i zrobić kilka skłonów, by upewnić się, że biustonosz dobrze się trzyma podczas ćwiczeń.

Anita Activefot. Anita

Zasady prawidłowego doboru biustonosza:

  1. Taśma dolna musi ściśle przylegać do ciała, bo to ona w 85% odpowiada za podtrzymanie i stabilizację biustu. Jeżeli można pod nią swobodnie wsunąć całą dłoń i daje się ją łatwo rozciągnąć albo przy poniesieniu rąk zapięcie „podjeżdża" do góry, to znaczy, że jest za luźna. Za ciasna z kolei może powodować w trakcie wysiłku otarcia i dyskomfort.
    Dobrze dobrany stanik w momencie zakupu powinien być zapięty na zewnętrzny rząd haftek. Dzięki temu istnieje możliwość ciaśniejszego spięcia w momencie utraty wagi lub gdy tkanina lekko się naciągnie. Kobiety, które mają znaczne comiesięczne wahania wagi w związku z cyklem menstruacyjnym lub nabierają wody w wyniku przyjmowanych leków, powinny kupić stanik, który leży idealnie zapięty na rząd środkowy, co daje możliwość zapięcia ciaśniej lub luźniej, w zależności od potrzeby"- radzi Ewa Bielawny.
  2. Miseczki muszą obejmować całą pierś - nic nie może się z nich „wylewać", bo to grozi otarciami. Nie mogą też być za luźne (o czym świadczy m.in. marszczenie tkaniny), bo wówczas nie zapewnią odpowiedniego wsparcia.
  3. Ramiączka dobrego stanika sportowego są zawsze szerokie, miękkie, tak by nie wrzynały się przy podskokach. „Ważne jest, aby były anatomicznie ukształtowane, tzn. nie były zwykłym, prostym kawałkiem materiału, ale dopasowywały się swoim kształtem do naturalnych krzywizn ciała” - mówi ekspertka. Ramiączka muszą mieć dobrze wyregulowaną długość i być w odpowiedniej odległości od szyi. Jeżeli krzyżują się na plecach, należy się upewnić czy nie uciskają mięśnia czworobocznego grzbietu.

Na każdy trening

Anita Activefot. Anita

air control DeltaPad 5544

Miseczki: AA-H (299 zł)

Przewiewny model z miseczkami z oddychającej pianki i siateczkowym wykończeniem.

Anita Activefot. Anita

extreme control plus 5567

Miseczki: F-K (379 zł)

Specjalna konstrukcja stworzona dla dużych biustów – aż do miseczki K.

Anita Activefot. Anita

momentum 5529

Miseczki: A-H (259 zł)

Wyróżnia się metalicznym połyskiem. Idealnie chroni biust przed wstrząsami.

Anita Activefot. Anita

dynamiX star 5537

Miseczki: A-G (265 zł)

Model ze skrzyżowanymi na stałe na plecach ramiączkami w sposób, który nie uciska mięśni. Doskonały pod koszulki typu bokserka.


Listę sklepów partnerskich Anita Active znajdziesz na www.anita.com/sklepyactive

Zobacz również: