Bieżnia: jak biegać prawidłowo

Gdy temperatura nas nie rozpieszcza, warto przenieść treningi pod dach. Zastanawiasz się, jak prawidłowo biegać na bieżni? Poniżej w kilku prostych krokach zdradzamy wskazówki, które pomogą Ci w dobrym stylu osiągać najlepsze efekty. Sprawdź koniecznie.

kobieta na bieżni Shutterstock

Głowa do góry!

Nie patrz pod nogi, tylko przed siebie. Staraj się sięgać wzrokiem, tak jakby 20-30 metrów przed Tobą biegł rywal albo biegowy partner. Wyobraź sobie, że na głowie trzymasz jajko – nie chcąc, żeby spadło, trzymaj prostą sylwetkę z uszami bezpośrednio nad barkami. Pomoże Ci w tym wyższe unoszenie kolan i trochę krótszy krok.

Ręce do przodu

Nie biegaj, niechlujnie machając rękoma nie wiadomo gdzie. Masz ich używać świadomie w kierunku poruszania się. Ugnij je do kąta prostego w łokciach i poruszaj nimi szybko i synchronicznie, tak aby wnętrza nadgarstków stosunkowo blisko mijały talię. Nie zaciskaj pięści – dodatkowe napięcie nie jest Ci do niczego potrzebne.

ZOBACZ TEŻ: Maszyny na siłowni - jak ćwiczyć [PORADNIK]

Brzuch w grze

Robiąc kolejne kroki, prawdopodobnie myślisz tylko o tym, by nie pomylić nóg i nie spotkać się spektakularnie z pasem bieżni. Rozumiemy, mamy jednak drobną sugestię: Twój brzuch również powinien brać udział w całej tej zabawie. Dlatego wciągnij go lekko i napnij jak bokserka przed otrzymaniem ciosu. Ustabilizujesz w ten sposób sylwetkę.

Nogi w ruchu

Nie wybiegaj stopą poza kolano, żeby nie wyprzedzać środka ciężkości ciała. Spróbuj biec bezszelestnie, co od razu skróci Twój krok i spowoduje, że będziesz lądować bardziej na przodzie stopy (albo śródstopiu), a nie na pięcie. Dodatkowy bonus to więcej energii z łydki. Aha, unoś wyżej kolana, celując stopą co najmniej w wysokość łydki.

Manipuluj!

Korzystaj z pokręteł, przycisków i wskaźników. Bieg na bieżni jest łatwiejszy niż na zewnątrz nawet o 10%. Zwiększając jej nachylenie, poprawisz realizm sytuacji – teren to nie płaska płyta lotniska.

Zeskakuj

Biegaj interwały, żeby szybciej dotrzeć do szczupłej sylwetki. Jeśli masz biec szybko 10 s, a 20 s odpoczywać, nie kręć pokrętłem, tylko ustaw od razu prędkość na wysoką i na przerwy zeskakuj na platformy po bokach pasa.

Rozciągaj się

Trening to nie tylko wartości podane w tabelach. Każdą sesję rozpocznij streczingiem dynamicznym (wymachy, krążenia), a kończ statycznym. Skup się na nogach i korpusie, ale góry ciała nie lekceważ – jej też poświęć chwilkę.

Czego nie robić

Poprawna technika obejmuje także błędy, które – żeby móc je omijać – musisz potrafić rozpoznać. Dlatego przygotowałyśmy i opisałyśmy 3 błędy, których nie powinnaś popełniać, gdy ćwiczysz na bieżni.

REKLAMA