Bielizna termoaktywna - wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Jest wiele czynników, które wpływają na efektywność Twoich treningów. Jednym z nich jest odpowiedni dobór odzieży. Bawełniane legginsy i zwykły T-shirt to niekoniecznie dobre rozwiązanie, szczególnie, kiedy wykonujesz ćwiczenia na zewnątrz, podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Z pomocą przychodzi bielizna termoaktywna.

bielizna termoaktywna fot. Shutterstock.com

Czym tak naprawdę jest dobra bielizna termoaktywna?

Właściwości bielizny termoaktywnej jest wiele. Jej główną cechą jest utrzymywanie optymalnego poziomu ciepła oraz odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Wyobraź sobie, że idziesz pobiegać w mroźny, zimowy poranek. Naturalnie się pocisz, a Twoja mokra bawełniana koszulka przykleja się do Twojego ciała. Nie czujesz się z tym komfortowo, a dodatkowo taka sytuacja może skończyć się przeziębieniem. Przecież nie tego oczekiwałaś.

Na ratunek przychodzi bielizna termoaktywna, która odprowadza wilgoć. To znaczy, że twój pot, zamiast wsiąkać w twoją odzież, zostanie przetransportowany do zewnętrznej warstwy np. bluzki. Dzięki temu Twoja skóra pozostaje sucha, a w rezultacie temperatura twojego ciała gwałtownie się nie zmienia. Bielizna termoaktywna dba o dobrą wentylację skóry - nic dziwnego, że nazywana jest bielizną oddychającą. Odzież termoaktywna to świetna izolacja od wielu czynników atmosferycznych, dlatego sprawdzi się nie tylko w sezonie zimowym. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych dostępne są zestawy na okres wiosenno-letni, jak również jesienno-zimowy. W zależności od sezonu odzież będzie różniła się od siebie m.in. grubością.

Pamiętajmy również, że bielizna termoaktywna nie jest synonimem bielizny termicznej. Mają odmienne funkcje, o których dowiesz się w dalszej części tego artykułu

ZOBACZ: Pierwszy wyjazd na narty - od czego zacząć przygodę na stoku?

Skład – włókna, z których powstaje bielizna termoaktywna

Na rynku znajdziemy produkty zarówno z włókien syntetycznych, jak i naturalnych. Jak już wspominałyśmy, koszulka bawełniana to nie najlepszy wybór na intensywny trening, ponieważ szybko nasiąknie wilgocią, a ty nie będziesz czuć się komfortowo.

Odzież termoaktywną produkuje się przede wszystkim z włókien sztucznych, takich jak poliester, poliamid, czy polipropylen, często z dodatkiem elastanu. Takie tkaniny są termoizolacyjne, a dzięki odpowiednim technikom produkcji odprowadzają wilgoć.

Producenci pomyśleli także o wielbicielach naturalnych włókien i stworzyli bieliznę termoaktywną z wełny merynosów (wełna merino), która jest gładka, nie gryzie, a w dodatku cechuje się świetnymi właściwościami termoregulującymi. 

Niektórzy producenci do swoich produktów dodają także jony srebra, które mają działanie bakteriobójcze.

Do biegania, na narty i rower…

Bielizna termoaktywna sprawdza się świetnie do treningu outdoor, czyli na zewnątrz.

Bielizna termoaktywna do biegania – powinna być przylegająca, bardzo elastyczna i przede wszystkim wygodna.

 Bielizna termoaktywna w góry – speleologdzy polecają kombinezony termoaktywne, dzięki którym mamy pewność, że żadna z części się nam nie podwinie, a nasze ciało utrzyma odpowiednią temperaturę. Jeżeli jednak nie planujesz wielkich wspinaczek, czy zwiedzania grot z pewnością wystarczy ci dobrze dopasowany zestaw elastycznych legginsów i bluzki.

Bielizna termoaktywna na rower  - dobrze dopasowana, która nie będzie się zwijała podczas jazdy. W trakcie wycieczki rowerowej sprawdzą się zarówno legginsy, jak i spodenki z wypełnieniem, które dodatkowo chronią przed otarciami od siodełka.

Bielizna termoaktywna na narty – zima to idealny moment na to, aby sięgnąć po bieliznę z wełny merynosów. Wilgoć zostanie odprowadzona, a tobie będzie ciepło podczas zimowego szaleństwa na stoku.

SPRAWDŹ: Bieganie zimą - 5 sposobów na zdrowy trening

Odzież termiczna to nie odzież termoaktywna

Każda koszulka termoaktywna jest odzieżą termiczną, ale nie każde ubranie termiczne jest jednocześnie termoaktywne.

 Różnice między odzieżą termiczną a termoaktywną są znaczące. Przede wszystkim, odzież termiczna chroni nas jedynie przed zimnem, deszczem czy śniegiem. Co więcej, nie odprowadza wilgoci, dlatego nie jest wskazana podczas uprawiania sportów na zewnątrz. Przykładem odzieży termicznej jest polar, grube bluzy, czy ocieplane kurtki.

Jak dobrać bieliznę termoaktywną?

Wybór bielizny termoaktywnej zacznij od dobrania odpowiedniego rozmiaru. Dopasowane i obcisłe legginsy czy top umożliwią szybsze wchłanianie potu, a Tobie zapewnią większy komfort. Kolejny istotny aspekt to jakość materiałów, z których wykonane jest ubranie. Wybieraj bieliznę taką, która będzie dostosowana do Twoich oczekiwań - zastanów się, podczas jakich treningów będziesz ją zakładała oraz czy będzie to lato, czy zima. Wybór jest spory (bielizna lekka, średnia, gruba, szybkoschnąca itp.), dlatego warto porządnie przemyśleć wszystkie aspekty i wybrać bieliznę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Ponadto zwróć uwagę na grubość szwów lub ich brak. Bielizna bezszwowa, czy ta o cienkich szwach zapewni ci brak jakichkolwiek zadrapań. Z odzieżą termoaktywną jest podobnie jak ze zwykłymi ubraniami. Należy ją dobierać pod kątem warunków atmosferycznych, czyli jak zwykle najlepiej sprawdzi się ubiór na cebulkę.

ZOBACZ TEŻ: Gadżety dla aktywnych - moda outdoorowa

REKLAMA