Bieganie dla początkujących: najczęstsze błędy

Jak zacząć biegać? To nie takie trudne, jeśli wiesz czego unikać. Prawidłowa technika biegu jest gwarancją sukcesu. Trener personalny WH pomaga wyeliminować błędy i doradza, jak konsekwentnie realizować trening biegowy.

fot. baranq 2015/shutterstock.com fot. baranq 2015/shutterstock.com
fot. baranq 2015/shutterstock.com

Zdecydowałaś się zacząć swoją przygodę z bieganiem? Gratulujemy i trzymamy kciuki! Pamiętaj jednak, żeby uważać na pułapki. Jeśli jesteś zdania, że taki trening to wyłącznie energiczne stawianie nogi za nogą, jesteś w błędzie.

REKLAMA

Wykwalifikowany trener biegania Carl Leivers rozwiewa nasze wątpliwości i obala mity. W rozmowie z WH wymienia najczęściej popełniane przez jego klientów błędy. Przekonaj się, czy przypadkiem nie powinnaś zmienić swoich biegowych nawyków.

 

Błąd nr 1: gdy najważniejsze jest to, jak daleko dobiegniesz

Początkujący biegacze lubią stawiać przed sobą kolejne kuszące wyzwania. Zaplanowałaś sobie już, że jeśli dziś przebiegniesz 3 km, jutro bez trudu pokonasz 4-kilometrową trasę? Sądzisz, że dzisiejszy trening doda Ci motywacji i odwagi, aby następnego dnia pobiec jeszcze dalej? Cóż, efekt będzie raczej odwrotny.

"Jeśli dopiero rozpoczynasz biegi lub wracasz do biegania po kontuzji, gwałtowne wydłużenie długości trasy jest zbyt dużym obciążeniem dla Twojego organizmu " – przestrzega Leivers.

Rozwiązanie: "Zawsze radzę moim klientkom, aby przez okres dwóch, trzech tygodni biegały tą samą długość, a dopiero później stopniowo zwiększały dystans – mówi Leivers. – Wspomniany przedział czasowy pozwoli ciału przystosować się do treningów". Takie racjonalne podejście obniża również ryzyko wycieńczenia i kontuzji.

Jeśli natomiast już przydarzy Ci się uraz, koniecznie dowiedz się, jak sobie z nim radzić i nie daj się kontuzji!

Błąd nr 2: gdy stawiasz na szybkość

"Kolejnym powszechnym błędem debiutantów jest za szybkie bieganie – mówi Leivers. – Pamiętaj, że jeśli będziesz próbować biec z prędkością maksymalną, zmęczysz się zbyt szybko, a wykończenie uniemożliwi podjęcie treningu następnego dnia."

Rozwiązanie: "Kluczem do sukcesu jest znalezienie swojego własnego tempa, aby zachować konsekwencję w treningu" – mówi Leivers. W teorii jest to prędkość pozwalająca porozmawiać bez zadyszki z osobą biegnącą obok. Bieganie we właściwym tempie pomaga zregenerować się ciału po wysiłku, a co za tym idzie, pozwala zwiększyć częstotliwość biegów w tygodniu.

Błąd nr 3: gdy nie zwiększasz dystansu

Jak już wspominaliśmy, kiedy zaczynasz trenować, istotnie jest bieganie na jedną długość przez pewien okres czasu. Jest to ważne, ponieważ ciało musi przyzwyczaić się do wysiłku. Jednak nie zapominaj, że po okresie adaptacji warto zacząć stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej. Będziesz wtedy z dnia na dzień w lepszej kondycji.

Rozwiązanie: aby być coraz lepszą biegaczką (i aby bieganie sprawiało Ci radość) stopniowo wydłużaj trasę. "Spróbuj pokonywać więcej kilometrów 1-2 razy w tygodniu. Możesz też zamiast tego zwiększyć tempo biegu" – sugeruje Leivers.

Warto również zadbać o właściwą dietę i zapewnić sobie lekki krok. Dowiedz się, co jeść, aby biegało się lepiej.

Uważasz, że styczeń i trening biegowy na świeżym powietrzu wzajemnie się wykluczają? Masz gęsią skórkę na samą myśl o ćwiczeniach w mroźny poranek? My jednak zachęcamy do spróbowania. Zobacz, jak ćwiczyć zimą.

Tekst: Annie Daly

WH

Zobacz również:
Nie potrzebujesz sztabu ludzi ani serii zabiegów, żeby pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Potrzebujesz tego planu.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA