Bieganie: co robić, gdy brakuje sił na trening

Chociaż w kalendarzu zapisałaś trening, już kilka chwil po jego rozpoczęciu czujesz, że nie masz siły. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, żeby wypełniać plan treningowy? W rozwiązaniu najczęstszych problemów pomaga nam ekspert Nike+ Run Club.

bieganie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jest 6:00 rano. Wyłączam budzik, podnoszę się z łóżka, zakładam legginsy, koszulkę, buty i wychodzę z domu. Jestem gotowa na poranny trening. Jest rześko, na trasie na pewno nie będzie zbyt wiele osób, ale wcale mi to nie przeszkadza. Bieganie z rana to dla mnie chwila, kiedy mogę spokojnie pomyśleć i przy okazji zrobić coś dobrego dla swojego ciała.

6:15 – niestety, chociaż miałam nadzieję na porządny bieg, już po 400 metrach czuję, że to nie mój dzień. Nie warto było zwlekać się wcześniej z łóżka, bo i tak z treningu nici. Wolałabym być w domu, pod kołdrą i udawać, że wcale nie miałam dziś wielkich biegowych planów.

Też tak czasem masz? Nie jesteś sama. Okazuje się, że istnieje z tuzin powodów, dla których czasami pracujemy na wolniejszych obrotach. Nasz ekspert – trener Nike+ Run Club Joe Holder wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Oto trzy najważniejsze powody, dla których czasem trening okazuje się być wyczynem ponad nasze siły i nasze patenty na zapobieganie tego typu sytuacjom.

ZOBACZ TEŻ: Kremy na cellulit: przegląd najlepszych kosmetyków

3. Zapomniałaś o regeneracji

Treningi, bez znaczenia czy machasz hantlami, czy biegasz, mogą sprawiać, że Twoje mięśnie są obolałe. Ten ból jest wynikiem ciężkiej pracy, na które je narażasz podczas intensywnych ćwiczeń. Efektem ubocznym treningów są na ogół uszkodzenia tkanki łącznej otaczającej każdy mięsień. Chociaż brzmi groźnie, nie martw się – to całkowicie normalne. Aby mięśnie wróciły do normy, potrzebują jednak odpoczynku. "Wiele osób nie traktuje zbyt poważnie zalecanej regeneracji. – mówi Holder. – Musisz zdawać sobie sprawę, że bez odpowiedniej dawki odpoczynku między treningami, nie poprawisz swoich wyników”.

Nie wyrządzaj sobie krzywdy i zadbaj o odpowiednią regenerację. Aby zapobiec ewentualnym urazom i kontuzjom, zapewnij sobie co najmniej 48-godzinny odpoczynek między treningami tych samych grup mięśni. W tym czasie pomyśl o sposobach na zlikwidowanie zakwasów. Polecamy trening z wałkiem do masażu. Natomiast jeżeli chodzi o dietę – zadbaj o sporą dawkę białka w posiłkach.

 

bieganie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

2. Po co komu rozgrzewka?

„Chociaż każdy wie, że przed rozpoczęciem ćwiczeń, należy się rozgrzać, wciąż wiele osób pomija ten element treningu” – mówi nasz ekspert. Szczególnie przed biegiem Twój organizm potrzebuje porządnej rozgrzewki. Koncentruj się na dolnej części ciała, ale nie zapominaj o rękach czy głowie, bo w trakcie biegu te części ciała też wykonują ruchy.

bieganie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Biegasz. Ciągle biegasz.

Bieganie to Twoja miłość, styl życia, etc. Jasne, rozumiemy. Nie znaczy to jednak, że powinnaś się ograniczać jedynie do biegania. Twoje ciało doceni każdą odmianę od biegowej rutyny. „Jeśli bezustannie aktywujesz te same grupy mięśni i wykonujesz wciąż ten sam rodzaj treningu, nie tyko zmniejszasz swoje szanse na poprawę wyników, ale też nie do końca się regenerujesz” – tłumaczy Holder . Zatem jeśli jesteś biegaczką, wybierz się od czasu do czasu na basen lub poćwicz z ciężarami. Jeśli na co dzień machasz hantlami – wybierz się na jogę. Zobaczysz, że Twój organizm Ci za to podziękuje.

bieganie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pamiętaj!

Nie forsuj się. Musisz zrozumieć, że czasem trzeba sobie odpuścić. Jeśli w poniedziałek nie udało Ci się wykonać planu treningowego, nie martw się, nie porzucaj ćwiczeń na cały kolejny tydzień, nie zarzucaj sobie lenistwa. Jeśli po przebiegnięciu jedynie 1/5 zaplanowanej trasy czujesz, że opadasz z sił – również odpuść. Inaczej może się to zakończyć kontuzją, a wtedy na dłużej będziesz musiała się pożegnać z treningami. Zobacz, kiedy przerwa od treningów jest usprawiedliwiona.

I jeszcze jedno na koniec: nawet 5 minut treningu czy spacer są lepsze od żadnej aktywności. Spokojnie. Nie dziś, to jutro.

REKLAMA