Aktywność fizyczna - skuteczna metoda na zaburzenia lękowe [newsy]

Newsy do codziennego stosowania. Popij kawą.

Odwaga z ruchu fot.shutterstock.com

Odwaga z ruchu

Według raportu European College of Neuropsychopharmacology (ECNP) i European Brain Council (EBC) zaburzenia lękowe dotykają około 14% mieszkańców Europy. Co robić? Badania wykazują, że skuteczną formą terapii tego typu zaburzeń jest aktywność fizyczna. Uczeni z Aker University Hospital wyliczyli, że w leczeniu zaburzeń lękowych i depresji jest ona podobnie skuteczna, jak psychoterapia i farmakoterapia. Rodzaj aktywności nie ma większego wpływu, liczy się natomiast intensywność; skuteczność treningu na poziomie rekomendowanym, czyli nie mniej niż 150 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo, była wyraźna, natomiast wysiłek w mniejszej dawce porównywalny z efektem placebo. Aha, ruch ma także działanie profilaktyczne, więc jeśli nie chcesz zacząć się bać w przyszłości, pakuj się na trening. I nie oszczędzaj się za bardzo.

Alkohol usypia, ale nie daje się wyspać

Lampka wina przed snem sprawia, że zasypia się szybciej. Jednak, jak ustalili uczeni z University of Missouri, nawet niewielka ilość alkoholu zaburza jakość snu i w rezultacie może prowadzić do bezsenności.

Przyjaciółki górą

Gdyby życie było bajką, przyjaciółki nie byłyby Ci potrzebne. Ale czasami bywa w życiu ciężko i wtedy obecność kogoś, kto nie ocenia, kto pomoże i komu można się wyżalić, jest bezcenna. Jak donosi „Journal of Women and Aging”, możliwość podzielenia się kłopotem z kumpelami niemal natychmiast obniża poziom hormonów stresu. Krąg przyjaciółek działa jak bufor między Tobą a okrutnym światem zewnętrznym.

Nauka na czas

Świat zmienia się tak szybko, że nawet wiele lat po skończeniu szkoły nadal musimy się uczyć nowych rzeczy. Gdy chcesz się czegoś nauczyć szybko, nie próbuj zmuszać się do nieustannej pracy. Eksperymant przeprowadzony w NIH Clinical Center wykazał, że krótkie, kilkuminutowe przerwy paradoksalnie przyspieszają proces przyswajania nowych umiejętności. Zasada „Work smarter, not harder” działa również w szkole.

Fake news: Używanie antyperspirantów powoduje raka piersi

A golenie włosów pod pachami jeszcze bardziej zwiększa ryzyko.

Często można się spotkać z opinią, że używanie antyperspirantów z solami glinu powoduje przedostawanie się aluminium do węzłów chłonnych, co z kolei powoduje rozwój nowotworu.

Fakt

Badanie porównawcze ponad 1000 kobiet, opublikowane w „Journal of the National Cancer Institute”, wykazało, że nie ma żadnej zależności między używaniem antyperspirantów a częstotliwością zachorowań na raka piersi. To samo badanie wykazało, że również golenie pach nie ma wpływu na zagrożenie tym nowotworem.

56%

Ponad połowa ankietowanych przyznała, że ubiegły rok i lockdowny zmieniły ich sposób trenowania. 60% z nich zamierza przerzucić się na treningi online.

ZOBACZ TEŻ: Spiesz się powoli i przejdź maraton [newsy]

Zobacz również:
REKLAMA