A6W (aerobiczna szóstka Weidera): jak ćwiczyć, by osiągnąć płaski brzuch?

Czy A6W (tzw. aerobiczna szóstka Weidera) to dobry sposób na płaski brzuch? Czy ten zestaw ćwiczeń pozwoli Ci spalić tłuszcz z brzucha i wyrzeźbić mięśnie? Co zrobić, gdy podczas wykonywania ćwiczeń bolą plecy? Odpowiada nasz ekspert.

| Data aktualizacji: 2020-08-21
A6W, aerobiczna szóstka Weidera, płaski brzuch fot. shutterstock.com
Aerobiczna szóstka Weidera da mi płaski brzuch?

„Podczas wykonywania treningu A6W (aerobiczna szóstka Weidera) boli mnie dolny odcinek pleców. Co robię źle?”

Jeśli dopiero zaczynasz trening mięśni brzucha, lekki dyskomfort w dolnym odcinku pleców nie jest niczym nadzwyczajnym i nie powinien Cię martwić. Po kilku dniach ćwiczeń składających się na tzw. aerobiczną szóstkę Weidera, to nieprzyjemnie uczucie powinno ustąpić. Pod jednym warunkiem - nie ograniczysz się do spięć brzucha, bo w ten sposób tylko pogłębisz dysproporcje w sile mięśni brzucha i grzbietu, a to może prowadzić do nasilenia bólu pleców

Wykonując spięcia, wzmacniasz bowiem głównie brzuch, a jedynie w niewielkim stopniu cały korpus (również dolny odcinek pleców). Ból pleców powinien więc być dla Ciebie sygnałem, że źle podchodzisz do treningu. Nie skupiaj się na samej A6W, tylko trenuj całe ciało, wybierając ćwiczenia złożone (angażujące w jednym ruchu jak najwięcej partii mięśniowych).

A6W efekty

Brzuch pracuje mocno podczas większości ćwiczeń, od przysiadów po pompki. Efektem ubocznym urozmaiconego treningu, obejmującego ćwiczenia wielostawowe będzie właśnie płaski brzuch, gdyż przy okazji budowania wszechstronnej sprawności mocno podkręcasz metabolizm.

Ćwicząc wyłącznie mięśnie korpusu, na pewno je wzmocnisz, ale nie spalisz wystarczającej ilości kalorii, by zmieścić się w spódnicę, która jeszcze niedawno leżała na Tobie jak ulał. Treningi obwodowe z obciążeniem własnego ciała wykonuj na przemian z aerobami. A6W potraktuj jako jeden z elementów każdej sesji, a nie jej centralny element.

Tyle teorii. Czas na praktykę. Jeśli marzysz o płaskim brzuchu, z nami Twoje marzenia okażą się rzeczywistością. Przedstawiamy Ci zestawy ćwiczeń, które zapewnią Ci piękną sylwetkę. Na sam początek wypróbuj nasz treningowy hit: 10 ćwiczeń na mięśnie brzucha lepszych niż brzuszki. Jeśli chcesz ćwiczyć w domu bez żadnego sprzętu, zapraszamy również na treningowe wideo z gwiazdą Instagrama Kaylą Itsines. Chcesz trenować ze sprzętem? Sprawdź zatem, co sprawdzi się lepiej: kołyska czy kółko.

 

REKLAMA