Joga na lepszy sen
Regenerująca joga jest doskonałym wstępem do dobrze przespanej nocy. Pobudzenie przywspółczulnego układu nerwowego sygnalizuje ciału i umysłowi, że jest w bezpiecznym otoczeniu – w sam raz na sen i regenerację po całodziennej aktywności.
Nogi na ścianie
(a) Przysuń się biodrami do ściany, plecy ułóż „płasko” na podłodze i pupę możliwie jak najbliżej ściany. (b) Unieś nogi do pionu, opierając je o ścianę. Możesz podłożyć pod pośladki koc/ poduszkę, jeśli odczuwasz jakiś dyskomfort w dole pleców i masz problem z ułożeniem bioder. Powinnaś pozostać w tej pozycji od 5 do 15 minut dla najlepszych efektów.
Pozycja dziecka
(a) Uklęknij na macie, kolana rozłóż na szerokość bioder, a stopy ułóż tak, by stykały się paluchami. Zrób wydech i pochyl się, układając czoło na macie. Możesz wykorzystać poduszkę do podparcia głowy i brzucha, jeśli da Ci to większy komfort. Wyciągnij ręce przed sobą, układając wnętrze dłoni na macie. (b) Z zamkniętymi oczami skup się na podróży swojego oddechu do i z ciała; zwolnij go do 4 s na wdech i 4 s na wydech.
Odpoczywająca bogini
(a) Połóż się na plecach ze złączonymi podeszwami stóp i ich bocznymi krawędziami leżącymi na macie. Dla głębszego otwarcia bioder przyciągnij pięty bliżej, a jeżeli ma być mniej intensywnie, odsuń je od siebie. Rozluźnij ręce po bokach ciała. (b) Z zamkniętymi oczami rozluźnij szczękę i czoło. Połóż jedną rękę na sercu, drugą na brzuchu, czując, jak palce unoszą się i opadają podczas skupienia się na oddechu.
Skręt brzucha
(a) Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami i stopami w powietrzu. Ręce rozłóż szeroko na boki. (b) Trzymając kolana razem i zaangażowany core, przenieś nogi na jedną stronę, obracając głowę w przeciwnym kierunku. Nie odrywaj barków. Możesz umieścić poduszkę między lub pod kolanami. (c) Zamknij oczy i rozluźnij się, oddychając. Po 3-5 minutach zmień stronę.
Pozycja trupa
(a) Połóż się na plecach z rękami wzdłuż ciała (wnętrza dłoni do góry) i nogami oddalonymi od siebie na szerokość bioder. Jeśli odczuwasz dyskomfort w dolnym odcinku pleców, zegnij nogi i oprzyj stopy na szerokość maty, pozwalając kolanom opaść i połączyć się w linii środkowej ciała. (b) Zamknij oczy, rozluźnij czoło i szczękę. Poczuj, jak Twoje ciało zatapia się w matę, pozbywając się wszystkich napięć.
Joga na stres
Stres wywołuje w organizmie reakcję „walcz lub uciekaj”, a kiedy sytuacja ta się przedłuża, może prowadzić do chronicznych bólów, problemów ze snem czy zespołu jelita drażliwego. Te pozycje wyciszą Cię i będą kontrą do stresowej odpowiedzi, jaką jest np. ból brzucha.
Pozycja dziecka
(a) Uklęknij na macie, złącz paluchy ze sobą, a kolana rozstaw na szerokość bioder. Z wydechem połóż tułów między udami, „wydłużając” kręgosłup. (b) Wyciągnij ręce przed głową. Oddalaj kość ogonową i palce rąk od tułowia. Rozluźnij barki. Pozostań w tej pozycji przez 5 spokojnych oddechów lub dłużej, jeśli tego potrzebujesz.
Kot – krowa
(a) Zacznij na czworakach z nadgarstkami pod barkami, a kolanami pod biodrami. Z wdechem wygnij kręgosłup, obniżając brzuch i kierując wzrok w górę. (b) Z wydechem przejdź z pozycji krowy do kota, zaokrąglając plecy, podwi- jając miednicę i opuszczając głowę. Kontynuuj zmiany pozycji przez 5 pełnych oddechów.
Skłon do przodu
(a) Stań ze złączonymi stopami, wypuść powietrze i powoli pochyl tułów, łamiąc się w biodrach. „Wydłużaj” kręgosłup, schodząc w dół. Jeśli potrzebujesz, możesz ugiąć kolana. (b) Ułóż wnętrza dłoni lub palce na podłodze albo z tyłu podudzia. Wciskaj podeszwy stóp w podłogę. Pupę wyciągaj w kierunku sufitu, górne części ud rotuj do wewnątrz. Angażuj core i pozwól głowie zwisać między ramionami.
Pozycja ryby
(a) Umieść poduszkę lub klocek równolegle do krótkiej krawędzi maty. Delikatnie połóż się na podpórce, tak by dolny brzeg był na poziomie paska od stanika. Jeśli potrzebujesz, możesz użyć drugiej poduszki lub klocka, by podeprzeć głowę. (b) Rozłóż ręce po bokach ciała lub nad głową – co uznasz za bardziej komfortowe. Utrzymaj pozycję minimum 1 min. By wyjść z pozycji, przetocz się na bok i usuń pomoce.
Nogi na ścianie
(a) Tak jak wcześniej – przysuń biodra do ściany, plecy połóż płasko na ziemi, a pośladki umieść możliwie jak najbliżej ściany. (b) Przenieś nogi prosto w górę, opierając je o ścianę. Możesz podłożyć pod pośladki poduszkę, jeżeli zwiększy to komfort w dole pleców. Pozostań w tej pozycji 5-15 minut.