4 sposoby na skuteczne ćwiczenia

Nie każdy wysiłek przybliży Cię do osiągnięcia zgrabnej sylwetki. Jak to wygląda w przypadku aerobów i treningu interwałowego? Czy powinno się łączyć interwały z treningiem siłowym? Zobacz, jak warto się pocić.

trening fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Na co dzień

Doceniaj zwykłą, codzienną aktywność.

To ona była podstawą szczupłości naszych przodków, ponieważ w jej czasie zasilają nas tłuszcze. Szukaj każdej okazji do ruchu: spacer z psem, nordic walking, jazda na rowerze do biura czy prace ogrodowe są OK, chociaż po ich zakończeniu wcale nie musisz wykręcać koszulki.

Aeroby

Niekoniecznie najlepszy sposób na odchudzanie.

Na początku przygody ze sportem ich wartość dla odchudzania jest niewielka, ale rośnie wraz z formą. Jeśli jesteś w stanie biec tak długo, by organizm po wyczerpaniu glikogenu sięgnął po tłuszcz, trening zaczyna mieć sens. Jednak osiągnięcie odpowiedniego poziomu zajmuje sporo czasu.

Interwały

Bardzo skuteczne, ale nie dla każdego.

Trening o zmiennej intensywności jest bardzo skuteczny, choć w jego trakcie spalasz tylko cukry, ponieważ podnosi metabolizm po treningu na dużo dłużej niż kardio. Pamiętaj jednak, że to opcja wyłącznie dla dobrze wytrenowanych osób, których organizmy bez szwanku zniosą duże obciążenia.

2 W 1

Interwały plus trening siłowy to jest to.

Najlepsze rezultaty osiągniesz, jeśli do treningu interwałowego dorzucisz siłowy. Dzięki niemu przemodelujesz sylwetkę (tłuszcz w Twoim ciele zastąpią mięśnie) i podniesiesz metabolizm spoczynkowy, czyli ilość kalorii zużywanych nawet wtedy, gdy po prostu leżysz na kanapie.  

Czasami zamiast katować się na siłowni, walkę z tłuszczem powinnaś zacząć od zdrowej diety i mniej intensywnego treningu. Sprawdź, w jakiej sytuacji jest to wskazane.

REKLAMA