Women's Health poleca:

Zaburzenia osobowości: gdy on ma trudny charakter

Poleć ten artykuł:

Zaburzenia osobowości są dziś powszechniejsze, niż Ci się wydaje, a najtrudniej zdiagnozować je właśnie u partnera. Jednak ich rozpoznanie stanowi klucz do trwałego i szczęśliwego związku. Sprawdź, czym jest narcyzm, osobowość unikająca albo zależna i uratuj Wasze relacje.

Zaburzenia osobowości to wbrew pozorom nie jest wyłącznie przypadłość bohaterów filmów grozy. Są powszechniejsze niż sądzisz. A tak przy okazji, nigdy nie pomyślałaś o swoim chłopaku: „Jest dziwny”?

Wszyscy jesteśmy trochę psychologicznymi dalekowidzami. Wyraźniej widzimy cechy osób, z którymi nie jesteśmy w związku, a obraz naszych bliskich nam się rozmywa. To dlatego partnerzy jako ostatni dowiadują się o zdradach drugiej połowy, a kobiety nie mogą uwierzyć, że ich partner to psychopata. Zaburzenia osobowości naszych bliskich są tym bardziej trudne do zauważenia, bo najczęściej przejawiają się jako dziwactwa lub trudny charakter.

Sylwia spotykała się z Markiem już jakiś czas, zanim pewna sytuacja nie sprawiła, że poczuła się dziwnie. Mieli razem jechać na imprezę i Marek czekał w samochodzie pod jej domem. Gdy wyszła z bramy, kierując się w jego stronę, zobaczyła, jak siedzi nieruchomo, wpatrując się w jeden punkt. Kiwnął jej niedbale głową i powrócił do wpatrywania się w to samo miejsce. Gdy podeszła bliżej, zobaczyła dokładnie, co tak pochłaniało uwagę jej chłopaka. To było jego własne odbicie.

Osobowość unikająca: unikanie głębszych relacji z innymi, dystans spowodowany głębokim lękiem przed odrzuceniem, nadwrażliwość na krytykę.

Przez następne 11 miesięcy Sylwia coraz częściej czuła, że żyje w trójkącie. Ona, Marek oraz jego wielkie ego. Godzinami przygotowywał się do każdego wyjścia z miną, jakby pielęgnował drogocenny przedmiot. Śmiertelnie nudziła go każda rozmowa, która nie dotyczyła jego osoby. Potrafił naprawdę poważnie się zadłużyć, aby kupić sobie dizajnerską kurtkę, droższą niż najdroższy ciuch, jaki Sylwia kiedykolwiek sobie kupiła w życiu.

Tagi: zaburzenia osobowości | narcyzm

Oceń artykuł:

3.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij