Women's Health poleca:

Seks na receptę, czyli zdrowotne korzyści z seksu

Poleć ten artykuł:

Przyjemność to tylko jedna z korzyści, jakie daje nam seks. Szukasz skutecznego sposobu na stres, masz problemy ze snem i męczą Cię bóle głowy? Zobacz, dlaczego seks jest najlepszym lekarstwem.

Tak, tak, wiemy. Rozpoczął się kolejny sezon „Gry o tron”. Poza tym zaczęłaś biegać i musisz jutro wstać bardzo wcześnie rano. Nic dziwnego, że seks jakoś ostatnio schodzi na dalszy plan.

Ale przypomnij sobie, jak się czułaś na początku waszego związku, gdy po prostu nie mogliście się od siebie oderwać. To było znacznie lepsze niż euforia, jaką się odczuwa po przebiegnięciu sześciu kilometrów, prawda? A jak wtedy pięknie wyglądałaś, pamiętasz? Przyczyna jest bardzo prosta: regularny seks przynosi nam korzyści, które trwają znacznie dłużej niż sam akt.

Skuteczny sposób na stres

Masz przed sobą stresującą rozmowę w sprawie pracy? Seks może być znacznie lepszym rozwiązaniem niż jakieś uspokajające leki. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Zachodniej Szkocji wykazały, że osoby, które uprawiają seks co najmniej raz na dwa tygodnie, lepiej radzą sobie z takimi stresującymi sytuacjami, jak na przykład wystąpienia publiczne.

Zawdzięczamy to endorfinom i oksytocynie, które uwalniane są w trakcie seksu. Te hormony dobrego samopoczucia stymulują ośrodek przyjemności w mózgu i sprawiają, że obniża się poziom hormonów stresu. A czy wiesz, że poprawić sobie humor można też jedzeniem? Pewnie, że wiesz! Ale wcale nie chodzi nam o wiaderko lodów czekoladowych. Zobacz 7 zdrowych propozycji jedzenia na stres.

Niepokój i nastroje depresyjne mijają, a świat wydaje się znacznie sympatyczniejszym i bezpieczniejszym miejscem. Jak twierdzi znana seksuolog dr Laura Berman, aby to nastąpiło, nawet nie musisz mieć orgazmu – już samo przytulanie wywołuje pożądaną reakcję.

Seks na problemy ze snem

To niesamowite, jak łatwo nam się zasypia po dobrym seksie. Te same endorfiny, które pomagają Ci się odstresować, wprawiają Twoje ciało i umysł w stan głębokiego relaksu, przygotowując Cię do snu. „Dodatkowo podczas orgazmu nasze ciało uwalnia hormon – prolaktynę – mówi dr Cindy Meston, dyrektorka wydziału psychofizjologii seksu na Teksańskim Uniwersytecie Stanowym. – W naszym organizmie poziom prolaktyny jest najwyższy podczas snu, co dowodzi związku między tym hormonem a dobrym snem”.

Ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że szybki, wyczynowy seks dodaje nam energii. Dlatego jeżeli chcesz się dobrze wyspać po wszystkim, najlepszy będzie spokojny akt z mnóstwem przytulania i pieszczot.

Poznaj też pozostałe patenty WH na dobry, głęboki, zdrowy sen. Przeczytaj koniecznie, co zrobić, gdy dokucza Ci bezsenność.

Tagi: korzyści z seksu | udany seks

Oceń artykuł:

2.80

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij