Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Rozstanie: jak cierpią faceci

Często wydaje nam się, że to my jesteśmy bardziej wrażliwe i intensywniej niż mężczyźni przeżywamy rozstanie. Nic podobnego. Facetów złamane serce boli tak samo. Oto historia naszego redakcyjnego kolegi, którego porzuciła kobieta.

mężczyzna fot. shutterstock

Kobiety mają swoje sposoby na cierpienie. Płacz, przegadywanie całych nocy z koleżankami, hektolitry czerwonego wina. I w dodatku mają społeczne przyzwolenie na rozklejanie się od czasu do czasu (zaglądnij do naszych statystyk i dowiedz się więcej o tym, jak partnerzy odreagowują koniec związku i jakie są główne powody rozstania).

Faceci nie mają takiego luksusu. Muszą być powściągliwi, nie okazywać innych emocji niż na przykład radość z wygranej albo złość. A złamane serce boli ich tak samo. Zobacz, jak to wygląda z męskiej perspektywy. Oto historia faceta, którego porzuciła kobieta.

Ból. To pierwsze, co pamiętam. Usłyszałem: „To nie twoja wina” (pewnie, do cholery, że nie moja!), i jeszcze: „Rozstańmy się jak przyjaciele” (tak, jasne – przyjaciele nie wbijają sobie noża w plecy). Czułem się, jakby przejechała po mnie ciężarówka. Oszołomiony, ogłupiały, żałosny. Następne, co pamiętam, to bardzo duże ilości wysokoprocentowego alkoholu przyswajanego z najlepszym kumplem, jeszcze z podstawówki.

I tak, owszem, płakałem głośno. Po raz pierwszy od wielu lat. Miałem 30 lat i po ośmiu latach związku odeszła ode mnie dziewczyna. Nie było tego innego (z tego, co wiem). Po prostu „się wypaliło”.

Następne dni upłynęły mi na żałosnych telefonach do niej, nadużywaniu alkoholu, obsesyjnym myśleniu o tym, co powinienem zrobić. I paleniu fajek, do których wróciłem po czterech i pół roku od rozstania z nimi. To było właśnie tak i trwało rok, zanim się wyleczyłem.

złamane serce, rozstanie fot. shutterstock.com

30-65 dzień: wściekłość i desperacja

Według psychologów w tej fazie mężczyźni i kobiety najbardziej się różnią. „Mężczyźni cierpią bardziej, bo ich mechanizmy przystosowawcze są odmienne – mówi antropolożka prof. Helen Fisher, autorka książki „Dlaczego on, dlaczego ona”. – Kobiety płaczą, co im przynosi ulgę, mężczyźni piją i jeżdżą zbyt szybko samochodem”. Coś w tym jest. Moją ucieczką było imprezowanie.

Prof. Fisher, która wykonuje tak dziwne badania, jak skanowanie mózgów nieszczęśników ze złamanym sercem, żeby sprawdzić, co się tak naprawdę dzieje w ich głowach, dowiodła, że po dwóch miesiącach od porzucenia jest aktywna ta sama część mózgu, która u narkomanów odpowiada za głód narkotyku. W tej fazie zrobiłem mnóstwo głupich rzeczy.

Wybuchałem na przykład złością w, wydawałoby się, neutralnych sytuacjach. Ale pewną ulgę przyniosło mi wyrzucenie z mieszkania wszystkich gratów, które przypominały mi o mojej byłej. Wyładowałem złość na jej rzeczach zgodnie z tym, co podpowiadała mi moja męska, agresywna natura – jak pewnie powiedziałaby prof. Fisher. 

mężczyzna fot. shutterstock

90-165 dzień: poczucie winy i depresja

Poczucie winy jest kolejną fazą cierpienia i około czwartego miesiąca po rozstaniu właśnie to mnie dotknęło. Myślałem obsesyjnie: „A gdybym zrobił to czy tamto, w tamtym momencie, to ona by nie odeszła”. Faceci potrzebują strategii, więc zrobiłem listę rzeczy, które zrobiłbym inaczej.

Przemyślałem sprawy, w których zawaliłem. Naprawiłem drzwi do garderoby, wymieniłem uszczelkę w prysznicu, który ciekł. Magiczne zaklęcia. Nic się nie zmieniło. A potem przyszła depresja. Szósty i najciemniejszy etap. I intuicyjnie zrobiłem to, o czym mówią naukowcy.

Dla faceta ratunkiem przed smutkiem jest testosteron. Poszedłem do klubu fitness, ale zamiast przerzucać żelazo, zapisałem się na boks. Ulga. „Wydzielanie się testosteronu ma pozytywny wpływ na obie płcie – mówi dr Fisher. – Boks jest znakomity dla mężczyzn jako sposób na depresję”.

Facet lubi mieć konkretnego przeciwnika: to uspokaja umysł i podnosi poziom serotoniny. Znakomicie też działają sporty zespołowe: to podwyższa poziom oksytocyny – hormonu, który jest wysoki, gdy jesteś w szczęśliwym związku, a którego brakuje osamotnionym.  

mężczyzna fot. shutterstock

200-324 dzień: akceptacja i wsparcie

„W każdym miejscu na świecie kobiety rozmawiają więcej” – mówi prof. Fisher. Taka nasza męska karma – przez wieki byliśmy myśliwymi, czyli spędzaliśmy w męskim towarzystwie długie godziny w milczeniu, żeby nie spłoszyć zwierzyny. Ta różnica jest wciąż istotna, bo mamy ją na naszym „twardym dysku”.

Ciężko nam się wywnętrzać, podobnie jak zwierzenia kumpla wprawiają nas w zakłopotanie. Ale znalazła się osoba, która mnie ocaliła. Moja siostra. Zawsze byliśmy blisko (2 lata różnicy). Ale teraz zaczęliśmy wreszcie naprawdę rozmawiać o istotnych rzeczach. Przypomniała mi, kim jestem, bo przecież znała mnie dłużej niż ta kobieta, która mnie porzuciła. Dzięki niej odzyskałem grunt pod nogami.

Przypomniała mi, że przecież jestem fajnym, porządnym, sympatycznym facetem, który dostaje nieustające wsparcie od bliskich ludzi. To było mocne. Spowodowało wyłom w mojej męskiej strategii przetrwania, czyli nadmiernym piciu, agresywności i udawaniu, że mnie nie rusza. Dopiero przyjęcie tego, co prof. Fisher nazywa kobiecą strategią przetrwania, przyniosło prawdziwy przełom w mojej sytuacji – zacząłem się podnosić.  

mężczyzna fot. shutterstock

365 dzień: trzeba żyć dalej

Rok po rozstaniu odczuwam moje złamane serce tak jak kontuzję w kolanie, której się nabawiłem kilka lat temu. Ćmi czasem w niespodziewanych momentach, ale na co dzień w ogóle o tym nie myślę. Spotkałem kobietę, która na pierwszej randce powiedziała mi: „Szczęśliwi ludzie nie palą”. Pewnie miała rację.

Zgasiłem papierosa i wkrótce przestałem palić. Rzuciłem fajki właściwie bez większego wysiłku. I pomyślałem sobie, że wiem coś, czego może nie wiedzą faceci bezpośrednio po porzuceniu.

Na początku to wydaje się nie do przejścia. Ale żaden ból duszy nie trwa wiecznie. Któregoś dnia wstajemy i okazuje się, że mamy nadspodziewanie dobry humor, świeci słońce, po ulicach chodzą piękne kobiety. Po prostu chce się żyć.  

WH 05/2015

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  kobieta na pierwszej randce zasugerowała mu że ma nie palić a ten natychmiast potulnie zgasił papierosa. Jeden do zera dla niej na wejściu. Pierwszy shit test przegrany. I teraz co? Był ciąg dalszy czy sobie poszła po tym jak zgasił papierosa (czyli uległ jej, nie chodziło o papierosa tylko o test siły). Jeśli był ciąg dalszy to po którym niezdanym shit teście odeszła? I jak długo zbierał się tym razem. 365 dni razy ile?
  ~blf, 2017-06-22 18:40:04
 • avatar
  zgłoś
  Mi po rozstaniu z moim chłopakiem było naprawdę ciężko się pozbierać, byliśmy razem 4 lata, myślałam, że to w końcu „ten jedyny”. Okazało się jednak inaczej, kosztowało mnie to mnóstwo stresu i łez, w końcu musiałam skorzystać z pomocy psychologa, bo sama nie dawałam sobie rady. Tutaj jest filmik, który znalazłam na yt https://www.youtube.com/watch?v=Psivrzeoj6s Kanał należy do kliniki, w której chodziłam na psychoterapię, polecam, jeśli ktoś poszukuje profesjonalnej pomocy.
  ~daga, 2017-04-29 09:59:44
 • avatar
  zgłoś
  Ja cierpie jestem niecały miesiąc po ale moj były związek był toksyczny partner zdradzał a ja łudziłam się że niby nic się nie stało bolało oszukiwał że mnie kocha robił mętlik w głowie zostawił na lodzie z długami które sam narobił na moje nazwisko bo wynajem mieszkania była na mnie dawałam mu pieniądze bo ufałam a on nie płacił za mieszkanie i wiele innych przykrych sytuacji.To ja zerwałam bo czułam się oszukana niekochana niesczęsliwa byłam zaręczona oddałam wszystko całe serce a on mnie wykorzystał jak zabawke
  ~kika, 2016-09-06 22:11:15
 • avatar
  zgłoś
  Przepraszam, nie chcę nikogo urazić, ale według mnie trzeba być niezłym mięczakiem, cieniasem (facetem lub kobietą), aby tak rozpaczać! Kto tak robi?! Po czyjejś śmierci. Po śmierci osoby z rodziny, po śmierci dziecka - rozumiem. Ale po zerwaniu? Ktoś kogoś odstawia, wyrzuca, zostawia... a ta osoba cierpi. Nie rozumiem. Może mam coś z emocjami, może mam twardą skorupę - ale po śmierci mojego psa płakałam i tęskniłam, żył 15 lat. Ale po rozstaniu?! Z człowiekiem? Nie warto! Człowiek, który Was porzuca jest NIC wart. No dobra.... wart naplucia mu w twarz :)
  ~Dora, 2016-09-05 12:41:19
 • avatar
  zgłoś
  8 lat minęło i nie mogę znaleźć innej ( ułorzyć sobie życia z kimś innym ) nie czuję się akcetowany . niby rana się zagoiła ale... ten sztylet wciąż tkwi - w dodatku ciągle pakuję sie w takie same związki (podświadomie ) --- takie błędne koło
  ~Rafał, 2016-08-30 18:42:57
 • avatar
  zgłoś
  U mnie trwa to już prawie pół roku i nie wiem czy to przejdzie.Szkoda że nie można wcisnąć reset i iść dalej
  ~mario, 2016-08-14 18:28:43
 • avatar
  zgłoś
  Nie wiem co w tym dziwnego...nagle wali ci się świat. Jeden pije ktoś inny wyje.. chyba nie ma różnicy czy to kobieta czy mężczyzna. Każdy normalny zakochany porzucony człowiek bardzo cierpi. Zanim się zrozumie że tak może musiało być...wybacz mi W.
  ~Ania, 2016-08-07 00:05:20
 • avatar
  zgłoś
  Rozstałam się z moim kochanym mężczyzną, bo niestety taplał się w bagnie i błocie na cyberseksie. Nie przewidział, że się dowiem. Jest mi przykro.
  ~kitka, 2016-07-10 23:25:14
 • avatar
  zgłoś
  Ja po 4 letnim związku miałem konto na ezeo.pl i planowałem pobawić się kobietami... wiem wiem, ale zakochałem się! To była najlepsza decyzja mojego życia
  ~olek, 2016-05-24 13:15:41
 • avatar
  zgłoś
  Ok,faceci tez cierpią jak ich zostawi kobieta,ale czemu zaraz procenty ,głupie jazdy ,każdego boli strata ukochanej osoby ,każdy w dwojnaki sposób przechodzi ,a to był podany przykład ,tylko jeden,a co do psychologów,psychiatrów to wedlug ich zasad nic sie nie sprawdza .Takze każdy człowiek czy smierć czy rozstanie zawsze boli ,zawsze jak cholera......
  ~Moze i prawda, 2016-05-10 23:20:33
 • avatar
  zgłoś
  ..jestem ciekawa, czy faceci którzy zostawiają swoje kobiety też tak przeżywają rozstanie.
  ~xyz, 2016-03-23 13:08:40
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij