Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Kłótnie o pieniądze w związku - przyczyny i rozwiązanie

Wyniki ankiety, w której wzięło udział ponad tysiąc czytelniczek i czytelników WH i MH pokazują, że wraz ze stażem związku kłótnie coraz częściej dotyczą kasy. O co konkretnie się kłócimy i jak rozmawiać o pieniądzach w związku? Sprawdź.

pieniądze w związku Im dłuższy staż związku, tym częstsze kłótnie o pieniądze (fot. shutterstock.com).

Czy kasa to problem? Im dłuższy stażem związek, tym jest większy. Dla naszych czytelniczek i czytelników pieniądze nie stanowią jakiegoś bardzo istotnego przedmiotu sporu. Ale z badań wynika, że te problemy narastają wraz ze stażem związku oraz ilością zgromadzonych dóbr. Związki źle znoszą również znaczną przewagę w zarobkach jednej ze stron (mimo równouprawnienia częściej rozpadają się związki, w których kobieta zarabia więcej).

Jak często spieracie się o pieniądze?

 • Ciągle: 3%
 • Często: 11%
 • Czasami: 31%
 • Rzadko: 29%
 • Nigdy: 26%

Kiedy już kłócicie się o kasę, to głównym powodem są:

Nieracjonalne wydatki

 • My: 38%
 • Oni: 41%

Co właściwie nazywacie „nieracjonalnymi wydatkami”?

Jest różnica między rozrzutnością a tym, że macie po prostu inne priorytety. Jeżeli Twój partner przeznacza pewną kwotę na zakup nowego drogiego telewizora, a Twoim zdaniem powinniście te pieniądze przeznaczyć na wakacje, to nazywasz to wyrzucaniem pieniędzy na gadżety.

Ale spójrz na tę całą sytuację jego oczami (nasz kolega z MH odpowiada na pytanie: kto kupuje więcej?). On być może uważa, że właśnie zadbał o to, abyście mogli spędzać wspólnie wieczory, w komfortowych warunkach oglądając filmy. Zamiast się kłócić, lepiej pogadać o tym, co jest dla Was istotne i jak to chcecie osiągnąć. I znaleźć wspólne punkty.

Jak rozmawiać o wydatkach

1. Rozmawiajcie

Raz w tygodniu poświęćcie 10 minut na omówienie najważniejszych kwestii co do wydatków na następnie 7 dni. Dzięki temu regularnie będziecie zderzać swoje punkty widzenia i nie pozwolicie, aby narastało niepotrzebne ciśnienie.

2. Wspólne konto

Najlepiej byłoby, gdybyście mieli przynajmniej 3 rachunki: dwa prywatne i jeden współdzielony, na który przelewacie ustalone kwoty na wydatki partnerskie.

3. Sprawiedliwy układ

Dobrze, gdyby na wspólne konto każde z was przelewało taki sam procent zarobków. Dzięki temu podział obowiązków będzie jasny i uczciwy. Niezależnie od tego, ile zarabiacie w liczbach bezwględnych, każde będzie angażowało się w utrzymanie wspólnego domu np. w 70%. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że możecie z wyprzedzeniem zaplanować poważniejsze inwestycje.

Nasza ankieta dotyczyła także obowiązków domowych. Kto sprząta więcej? O jakie czynności kłócimy się najczęściej i jak przeprowadzić sprawiedliwy podział obowiązków domowych Sprawdź.

WH 06/2017

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  JEDYNE ROZWIĄZANIE TO PAKIET DLA KOBIET!!! „PIĘKNE CIAŁO PRZY MINIMUM WYSIŁKU” ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl PAKIET DLA KOBIET  - INDYWIDUALNIE DOBRANE DLA CIEBIE I PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE: PLAN TRENINGOWY, DIETETYCZNY I SUPLEMENTACJA PRZYGOTOWANY SPECJALNIE DLA KOBIET.  ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl DZIĘKI NIEMU SPALASZ NIECHCIANY TŁUSZCZ, UJĘDRNIASZ BIUST ORAZ POŚLADKI. TWOJA SKÓRA STAJE SIĘ BŁYSZCZĄCA, POPRAWIASZ TAKŻE WYGLĄD SWOICH WŁOSÓW I PAZNOKCI. PAKIET DLA KOBIET CHARAKTERYZUJE SIĘ BARDZO DUŻĄ SKUTECZNOŚCIĄ. ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl ĆWICZENIA Z PAKIETU DLA KOBIET MOŻESZ WYKONYWAĆ W DOMU BEZ POTRZEBY CHODZENIA NA SIŁOWNIĘ GDYŻ NIE WYMAGAJĄ UŻYWANIA ŻADNYCH PRZYRZĄDÓW DO ĆWICZEŃ. ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl CO ZYSKUJESZ DZIĘKI PAKIETOWI DLA KOBIET?  - PIĘKNE I ZGRABNE CIAŁO! - PŁASKI BRZUSZEK! - JĘDRNE PIERSI I POŚLADKI! - ZDROWĄ I GŁADKĄ CERE! - LŚNIĄCE I ODŻYWIONE WŁOSY! - MŁODE I ATRAKCYJNE CIAŁO! - PODZIW WSZYSTKICH KOBIET I MĘŻCZYZN! -WIĘCEJ SIŁ I ENERGII DO DZIAŁANIA I CODZIENNYCH OBOWIĄZKÓW! - STAJESZ SIĘ ODPORNA NA CHOROBY! - TWOJE WYNIKI BADAŃ SĄ O WIELE LEPSZE! - LEPIEJ ŚPISZ! - LIKWIDUJESZ BÓLE PLECÓW! - WYDŁUŻASZ SWOJE ŻYCIE NAWET O 20 LAT! - MASZ LEPSZE SAMOPOCZUCIE! - WZRASTA TWOJA SAMOOCENA. JESTEŚ PEWNIEJSZA SIEBIE! ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl
  ~lovesport123, 2017-09-29 17:41:00
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij