Women's Health poleca:

Jak się pozbyć bagażu emocjonalnego?

Poleć ten artykuł:

Jak przetrwać rozstanie? Jak znaleźć miłość, kiedy masz za sobą same nieudane związki i boisz się, że znów zostaniesz zraniona? Naucz się wyciągać wnioski i zapomnij o tym, co złe.

Czy wiesz, że w ciągu naszego życia zakochujemy się średnio 4 razy? A jak wynika z badań z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, gdy jesteś zakochana, nie potrzebujesz nawet obecności wybranka, aby Twoje ciało szalało. Wystarczy, że rzucisz okiem na jego zdjęcie, a w Twoim mózgu od razu aktywuje się układ nagrody („Journal of Neurophysiology”). To on sprawia że czujesz się szczęśliwa, a wielu naukowców porównuje miłość do narkotyku.

Masz wrażenie, że pod wpływem uczucia wszystko przychodzi Ci łatwiej? Na to też są dowody, bowiem zakochane kobiety osiągają lepsze wyniki w testach decyzji leksykalnych i mają krótszy czas reakcji („Society for Neuroscience”). Co więcej, te same mechanizmy miłości funkcjonują całkowicie niezależnie od kultury i są identyczne na całym świecie („Human Brain Mapping”).

Jednak co się dzieje, gdy nagle Twój związek się kończy? Rezonans magnetyczny daje odpowiedź i na to pytanie. Aktywują się te części mózgu, które działają, gdy stawiasz w kasynie duże sumy pieniędzy. Pracują struktury odpowiedzialne za wnioskowanie na temat stanu umysłu innych ludzi. Wreszcie włącza się sfera zachowań kompulsywnych i kontroli gniewu („Philosophical Transactions B”).

Dlatego nic dziwnego, że zdrada czy rozstanie z partnerem może być doświadczeniem trudnym. Ważne jednak, żeby wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski i iść dalej. Z zapasem wiedzy o sobie samej, a nie bagażem emocjonalnym. Wtedy kolejny Twój związek będzie zdecydowanie pełniejszy, bogatszy i trwalszy. Przejdź na kolejną stronę i zobacz, jaki bagaż emocjonalny niesiesz ze sobą.

Tagi: rozstanie

Oceń artykuł:

3.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij