Women's Health poleca:

Historia wielkiego O: kobiecy orgazm bez tabu

Poleć ten artykuł:

Orgazm to jedna z najbardziej fascynujących (i cudownie przyjemnych) reakcji Twojego organizmu. Zobacz, co się wtedy dzieje w ciele i umyśle kobiety, tak by mieć z tego jeszcze więcej frajdy. Oto przepis na udany seks solo i w parze.

Co współczesna seksuologia by zrobiła bez tych dzielnych kobiet, które zgodziły się zostać królikami doświadczalnymi? Na przykład bez tej pani, która z pełnym poświęceniem onanizowała się w obecności badaczy, podłączona do urządzenia skanującego jej mózg. Tylko po to, aby naukowcy mogli dokładnie zrozumieć, o co chodzi z tym naszym orgazmem.

Mózg na haju

Urządzenie, które zostało użyte w badaniach, skonstruował dr Barry Komisaruk, neuropsycholog z amerykańskiego Uniwersytetu Rutgersa. Wreszcie rozumiemy, jak orgazm wpływa na nasze szare komórki. Okazuje się, że niewiele jest równie mocnych doświadczeń. Od momentu pobudzenia seksualnego do finalnego wybuchu nasz mózg jarzy się jak niebo w noc sylwestrową.

1. Dotyk

Jako pierwsze aktywizują się obszary w korze odpowiedzialne za odbiór bodźców z miejsc erogennych. „Stymulacja każdego z tych miejsc może niezależnie doprowadzić do orgazmu” – mówi szef zespołu badawczego dr Barry Komisaruk. Jednoczesna stymulacja kilku punktów intensyfikuje odczucia.

2. Emocje

W następnej kolejności pobudzany jest hipokamp – fragment mózgu odpowiedzialny za gromadzenie i odtwarzanie wspomnień, oraz ciało migdałowate, które przetwarza emocje i uczucia. Dlatego im więcej mamy przyjemnych skojarzeń związanych z seksem, tym szybciej osiągamy stan pobudzenia.

3. Jazda!

W chwili gdy zaczyna się orgazm, obszar w móżdżku zawiadujący ruchem wywołuje napięcie w udach i w całym obszarze miednicy. Jednocześnie wzmożona aktywność kory przedniej wywołuje podniecające myśli. Aktywizuje się tzw. przedni zakręt obręczy oraz wyspa, które uśmierzają ból. Rezultat: przyjemność.

4. Ekstaza!

W podwzgórzu uwolniony zostaje „hormon miłości”, czyli oksytocyna. Ona właśnie wywołuje skurcze macicy, które generują orgazm. To nie jest tylko doświadczenie fizyczne – oksytocyna jest związkiem chemicznym, który wpływa na ośrodki w mózgu odpowiedzialne za przywiązanie i bliskość emocjonalną.

Tagi: kobiecy orgazm

Oceń artykuł:

3.40

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij