Women's Health poleca:

Czy warto podpisać intercyzę?

Poleć ten artykuł:

Nawet jeśli wydaje Ci się, że Wasza miłość jest trwała, rzeczywistość potrafi być brutalna. Małżeństwa stają się coraz krótsze, a liczba rozwodów wzrasta. Czy warto więc zabezpieczyć się intercyzą? Sprawdź.

Angelina Jolie z Bradem Pittem zdecydowali, że w przypadku rozwodu wszystko, co zarobili wspólnie, zostanie przekazane ich dzieciom. Kate Middleton miała podpisać intercyzę, zgodnie z którą, w razie rozpadu związku, nie będzie miała prawa mówić o małżeństwie z księciem Williamem.

Ostatecznie sprzeciwił się temu sam przyszły następca tronu, twierdząc, że bezgranicznie ufa swojej ukochanej. Sytuacji jest wiele i możliwości dużo. Także dla osób, które nie posiadają błękitnej krwi, jak również nie pojawiają się na okładkach gazet. Z tego powodu warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest intercyza.

1. Na czym polega intercyza?

Intercyza to nazwa potoczna. W fachowym, prawniczym języku mówi się o umowie majątkowej małżeńskiej w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że aby była obowiązująca, musi zostać zawarta przed notariuszem. Ogólnie rzecz biorąc, po jej zawarciu wszystko, co zarobisz, będzie należało wyłącznie do Ciebie. „Możesz podpisać taką umowę zarówno przed rozpoczęciem małżeństwa, jak i w trakcie jego trwania” – tłumaczy adwokat Sylwia Konieczna, prowadząca Kancelarię Adwokacką we Wrocławiu.

W pierwszym przypadku zapłacisz ok. 550 złotych. W drugim kwota prawdopodobnie będzie większa. Wszystko zależy od środków, którymi zarządzacie. „Wiele osób myśli, że intercyza stanowi jedynie rozdzielność majątkową między małżonkami” – dodaje adwokat. Prawda jest taka, że za jej pomocą można zarówno rozszerzyć, jak i ograniczyć zobowiązania finansowe względem partnera. Wszystko zależy od waszej sytuacji, planów na przyszłość oraz potrzeb.

2. Co się stanie, jeśli wezmę ślub i nic nie będę podpisywała?

Stworzysz z małżonkiem wspólność majątkową i od tego momentu wszystko, co zarobi jedno z was, będzie należało również do drugiego. Chodzi o „wynagrodzenie za pracę, dochody z majątku wspólnego, a nawet majątku osobistego” – wymienia Konieczna.

W przypadku rozwodu dzielenie wspólności zazwyczaj wymaga osobnej sprawy w sądzie i może trochę potrwać. W końcu obie strony mają prawo m.in. żądać zwrotu wydatków z majątku osobistego na majątek wspólny. „Niezależnie, czy zawarłaś umowę majątkową, czy nie, to, co posiadałaś przed małżeństwem, należy do Ciebie” – mówi Konieczna.

3. Czy po podpisaniu umowy majątkowej będzie nam trudniej o kredyt na mieszkanie?

Po części tak, bo oficjalnie każde pracuje na swoje konto, a zobowiązania jednego partnera nie spadają na barki drugiego. „W praktyce decydują jednak pracownicy banku oraz przyjęte procedury przyznawania kredytów, które często się zmieniają” – mówi adwokat.

Obecnie pożyczkę bez problemu dostają single czy osoby żyjące w związku nieformalnym, dlatego nie ma powodu, dla którego nie miałoby jej otrzymać małżeństwo z rozdzielnością majątkową. Ulec zmianie może jednak zdolność kredytowa, ponieważ bank przyjmie wyższe miesięczne koszty utrzymania każdego z was.

Tagi: intercyza | małżeństwo

Oceń artykuł:

4.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij