Women's Health poleca:

Zwyrodnienie stawów: jak ochronić kolana

Poleć ten artykuł:

Z pozoru niegroźna kontuzja więzadła, uszkodzenia łąkotki, a nawet systematyczny trening i uprawianie niektórych dyscyplin sportowych mogą doprowadzić do rozwinięcia się choroby zwyrodnieniowej stawów. Zobacz, co zrobić, żeby ochronić swoje kolana i nie dać się osteoartrozie.

Spróbuj usiąść, wstać, albo założyć spodnie bez zginania stawu kolanowego, a przekonasz się, jak bardzo ułatwia on życie, nie mówiąc już o tym, jak przydaje się w sporcie.

Niestety, coraz więcej młodych, aktywnych kobiet boryka się z problemem, który dotąd kojarzył się głównie z osobami starszymi: osteoartrozą (OA), czyli chorobą zwyrodnieniową stawów. Pobolewa Cię kolano? Nie lekceważ tego.

Jawna niesprawiedliość

Szczególnie szkodliwe dla kolan jest rozpoczynanie kariery sportowej w młodym wieku i uprawianie tylko jednej dyscypliny. Zwłaszcza gdy jest to dyscyplina związana z dużym tempem gry, wyskokami i częstymi zmianami kierunku ruchu, jak koszykówka, siatkówka czy tenis. Ale nie trzeba być zawodowcem, żeby wystawić na ciężką próbę swoje stawy.

Niebezpieczny dla nich może być nawet fitness przeładowany tymi samymi powtarzanymi do znudzenia ćwiczeniami, np. tysiącami przysiadów czy kilometrów na mechanicznej bieżni. Niestety, kobiety są od trzech do ośmiu razy bardziej narażone na kontuzje kolan niż mężczyźni. Dlaczego? Po pierwsze, z powodu biologii. Hormony sprawiają, że kobiece stawy są bardziej podatne na kontuzje.

Badania wykazały, że mięśnie w kolanach pracują różnie w różnych fazach cyklu menstruacyjnego, zwiększając ryzyko kontuzji. Pewną rolę mogą również odgrywać różnice w systemie nerwowym między płciami. Naukowcy z Oregon State University wykazali, że mięśnie mężczyzn reagują na impulsy nerwowe znacznie szybciej niż mięśnie kobiet, co może oznaczać, że mięśnie kobiet mogą reagować zbyt wolno w decydujących momentach.

Poza tym dwa chromosomy X wyznaczają też inny sposób poruszania się. Np. kobiety lądują z nogami blisko siebie, z kolanami skierowanymi do środka, co stanowi zagrożenie dla więzadeł krzyżowych przednich (sprawdź, jak zapobiegać urazom w trakcie treningu na siłowni oraz podczas biegania).

Tagi: choroba zwyrodnieniowa stawów | zwyrodnienie stawu kolanowego

Oceń artykuł:

3.50

Skomentuj (1)

Nina

przez ~Nina,
2016-05-31 23:55:54

U mnie niestety problemy ze stawami są rodzinne. Jak dużo ćwiczę czuję takie nieprzyjemne ścieranie dlatego biorę collaflex. Pomaga :)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij