Women's Health poleca:

Zespół suchego oka: przyczyny, objawy i leczenie

Poleć ten artykuł:

Praca biurowa nie jest sprzymierzeńcem zdrowych oczu. Pieczenie, świąd i ból to typowe objawy zespołu suchego oka. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny schorzenia i sprawdź, jak możesz go uniknąć.

Za Tobą kolejne pracowite popołudnie w biurze? Godziny spędzone za biurkiem mogą istotnie wpływać nie tylko na Twój nastrój, ale również zdrowie. Przyczyną zespołu suchego oka jest najczęściej klimatyzacja biurowa i zbyt długi czas spędzony przed monitorem komputera.

Naukowcy poddali analizie poziom wydzielania łez u 12 zdrowych osób, sprawdzając reakcję ich organizmu na działanie dwóch różnych środowisk. W "normalnym" środowisku panowała temperatura 21°C, a wilgotność była na poziomie 40%. W suchym środowisku temperatura powietrza pozostała bez zmian, ale wilgotność spadła do 5%. Tym samym cechy drugiego środowiska przypominały te, panujące w kabinach samolotów i klimatyzowanych biurach.

"W ciągu godziny u osób przebywających w środowisku suchym, rozwinęły się objawy zespołu suchego oka, czyli swędzenie, podrażnienie, stan zapalny, zaczerwienienie, sporadyczne rozmywanie się obrazu i uczucie piasku pod powiekami – wyjaśnia lekarz Christopher Gelston. – Nieleczony syndrom może doprowadzić do infekcji i powiększenia się rogówki".

"Jeśli spędzasz w biurze cały dzień, najprawdopodobniej za zły stan zdrowia Twoich oczu odpowiedzialna jest klimatyzacja" – mówi Gelston. Dlaczego? Cyrkulacja powietrza generowana przez wentylację lub wiatrak sufitowy sprawia, że łzy wyparowują szybciej. Sprzęty elektroniczne mogą istotnie przyczynić się do pogorszenia tego problemu. Gdy wpatrujesz się w ekran komputera albo smartfona, mrugasz rzadziej, a co za tym idzie, Twoje łzy wysychają szybciej.

Chciałabyś, aby Twoje oczy były bardziej wilgotne i przestały w końcu swędzieć? Wypróbuj triki, które znajdziesz na kolejnej stronie.

 

Tagi: zespół suchego oka

Oceń artykuł:

4.30

Skomentuj (1)

Anna

przez ~Anna,
2016-06-18 12:33:32

Luteina też świetnie pomaga. Przez pracę na komputerze, w klimatyzowanych pomieszczeniach i w dodatku przy sztucznym świetle oczy stają się suche, wrażliwe na światło i po prostu bolą. Sama nie wierzyłam, że luteina niweluje te problemy, ale wypróbowałam Gold Luteinę i jestem bardzo zadowolona bo po jakimś czasie brania te problemy zniknęły.

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij