Women's Health poleca:

Zdrowy sen: najlepsze pozycje do spania

Poleć ten artykuł:

PMS, zgaga, ból pleców... – zdarzają Ci się nieprzespane noce z powodu bólu? Być może powinnaś zmienić pozycję, w jakiej śpisz. Często to wystarczy, żeby się go pozbyć i zaczynać każdy kolejny dzień z uśmiechem. Jakie są najlepsze pozycje do spania, aby nie obudzić się rano z bólem pleców.

Według ankiety Women's Health prawie 80% kobiet nie może zasnąć przynajmniej kilka razy w miesiącu, a co czwarta źle śpi prawie każdej nocy. Co gorsza, prawie co druga czuje się rano tak, jakby w ogóle nie spała, zmęczona fizycznie i psychicznie, co zwiększa ryzyko zachorowania na takie choroby, jak cukrzyca czy depresja. Dlaczego tak się dzieje?

Nie tylko dlatego, że śpisz za krótko. O jakości Twojego snu decyduje też pozycja, w jakiej śpisz. Spanie w niewłaściwej może powodować skurcze mięśni i upośledza krążenie – w rezultacie rano wszystko Cię boli.

Wiele kobiet, które już wcześniej mają jakieś dolegliwości, np. ból pleców, wpada w błędne koło  zła pozycja nasila bóle wywołujące bezsenność, która prowadzi do problemów zdrowotnych, a te znów obniżają jakość snu. Jak przerwać to błędne koło? To proste: wystarczy zmienić pozycję, w jakiej śpisz.

Gdy dokucza Ci zgaga...

Śpij na lewym boku

„Organy są tak rozmieszczone, że spanie na lewym boku zmniejsza nacisk na dolny zwieracz przełyku" – wyjaśnia dr Priyanka Yadav ze Sleep for Life Center w Hillsborough.  Ten zwieracz to taki właz, przez który musi przecisnąć się jedzenie, gdy wędruje do żołądka. Gdy jest uciskany, żrące kwasy żołądkowe mogą cofać się do przełyku – stąd pieczenie.

Połóż się na lewym boku, z rękami wygodnie ułożonymi przed sobą. Zegnij kolana i podciągnij je nieco ku górze, trochę tak jak w pozycji embrionalnej, ale nie za wysoko. Jeśli męczy Cię naprawdę okropna zgaga, połóż się na plecach i śpij w prawie wyprostowanej pozycji na kilku poduszkach. Albo podnieś tę część łóżka, gdzie kładziesz głowę, nie więcej niż 15 cm, np. podkładając dwie cegły pod ramę łóżka.

Tagi: pozycje do spania | zdrowy sen | ból pleców

Oceń artykuł:

2.80

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij