Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Zdrowy sen: leki bez recepty

Gdy zmiany stylu życia nie działają, możesz spróbować sięgnąć po pigułki bez recepty. Wizytę u lekarza i mocniejsze środki zostaw sobie na czarną godzinę. Zobacz, jak działa melatonina, melisa, waleriana i l-tryptofan.

tabletki fot. shutterstock.com

Melatonina

To właśnie hormon, który włącza senność. Uwalniana jest w ciemności. Gdy jest jej za mało (np. wtedy, gdy przed snem oglądasz telewizję albo przeglądasz internet na tablecie), nie możesz zasnąć. Tabletka z melatoniną wzięta mniej więcej godzinę przed snem może Ci pomóc zasnąć nawet po pełnym emocji dniu. Świetnie sprawdza się także w walce z jet lagiem.

Melisa

W zasadzie napar z melisy ma działanie uspokajające, ale skoro to właśnie stres odbiera Ci sen, zmniejszenie poziomu lęku pomoże Ci też szybciej zasnąć i spać mocniej. Jedno z badań wykazało, że regularne picie melisy zmniejszyło objawy u 85% cierpiących na bezsenność.

Waleriana

Stosowana jest od bardzo dawna, jednak wciąż brakuje jednoznacznych dowodów na jej skuteczność. Ale spróbować można bez obaw. Tylko nie stosuj dłużej niż trzy miesiące, bo przy chronicznym stosowaniu waleriana może zaszkodzić Twojej wątrobie.

L-tryptofan

Uczeni wielokrotnie potwierdzili korzystny wpływ tego aminokwasu na ułatwienie zasypiania. Jednak uwaga: podanie tryptofanu działało jedynie u ludzi, którzy mieli rzeczywisty problem z zaśnięciem. U zdrowych nie zauważono żadnego efektu.  

Poznaj także 7 skutecznych sposobów na zdrowy sen oraz 9 ciekawostek dotyczących snów.

WH 10/2016

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  ostatnio promocja była w mojej aptece na ten destresan i też się skusiłam. Faktycznie pomocny :)
  ~sabrina, 2017-02-28 20:32:17
 • avatar
  zgłoś
  Barbara tydzień temu kupiłam destresan noc z melatoniną, po tygodniu brania mogę stwierdzić że naprawdę działa! może nie przesypiam jeszcze 8 godzin ale zasypiam dużo szybciej i łatwiej! Będę brała dalej, jestem ciekawa dalszych efektów.
  ~rosa, 2017-02-28 20:16:21
 • avatar
  zgłoś
  Jak dla mnie najlepszy jest Destresan noc ale ten z melatoniną, bez recepty, zasypiam po ok. 15-20 minutach a rano bez problemów wstaję do pracy, jak brałam na receptę to rano byłam tak otumaniona, że nie dawałam rady prowadzić samochodu!
  ~Barbara, 2017-01-31 19:37:37
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij