Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.8

Zdrowe piersi w każdym wieku: zmiany, guzki, badania, ryzyko raka

Jakie jest ryzyko raka piersi w Twoim wieku? Co mogą oznaczać guzki, które wyczuwasz? Nie popadaj w niepotrzebną panikę, tylko zobacz, co się dzieje z Twoim biustem i jak o niego dbać w różnych okresach życia.

zdrowe piersi w każdym wieku, biustonosz, stanik, biust, bielizna Dbaj o swoje cacka w każdym wieku.

Jak dbać o piersi, gdy się ma 20 lat

Siła grawitacji

Korzystny stosunek tkanki gruczołowej do tkanki tłuszczowej sprawia, że Twoje cacka są jędrne jak z kauczuku, a tzw. więzadła Coopera utrzymują je na odpowiedniej wysokości. Nie skazuj tych więzadeł na zbyt ciężką pracę i gdy ćwiczysz, zwłaszcza dynamicznie, korzystaj z dobrze dobranych sportowych staników.

Co to za guzek?

Prawdopodobnie jest to gruczolako-włókniak – łagodny guz występujący u około 13% kobiet, najczęściej przed 30. rokiem życia. Guzek ma zwykle 1-2 cm średnicy i jest ruchomy. Mniej więcej połowa gruczolako-włókniaków znika, gdy zaczyna się menopauza.

Zbadaj się

Co miesiąc, tuż po okresie, zbadaj sobie piersi pod prysznicem. Ważne, żeby to robić regularnie – w ten sposób łatwiej zauważysz różnicę. Raz w roku idź do ginekologa.

Ryzyko raka piersi: 1 na 1681

Najwięcej Polek nosi stanik w rozmiarze 75B.

Jak dbać o piersi, gdy się ma 30 lat

Siła grawitacji

Gdy podczas ciąży piersi się powiększają, może dojść do pęknięć włókien kolagenowych w skórze, co skutkuje rozstępami. To samo może się zdarzyć, gdy gwałtownie przybierasz na wadze. Środków gwarantujących uniknięcie rozstępów nie ma, ale zmniejszysz ryzyko, regularnie masując piersi. Nie musisz osobiście.

Co to za guzek?

Co trzeciej karmiącej mamie przytrafia się zapalenie sutka. Powodem są zazwyczaj bakterie z buzi malucha. Przeważnie wystarczy podać antybiotyki, ale czasami trzeba go chirurgicznie udrożnić. Żeby uniknąć zapalenia, karm regularnie, a jeśli maluch nie chce jeść, użyj laktatora.

Zbadaj się

Nadal co miesiąc badaj się sama, a co roku idź do ginekologa. Jeśli Twoja mama lub siostra miała/ma nowotwór piersi, powiedz o tym lekarzowi.

Ryzyko raka piersi: 1 na 232

Sprawdź też koniecznie: 5 najczęstszych problemów z biustem.

 

piersi fot. Karramba Production 2015/shutterstock.com

Jak dbać o piersi, gdy się ma 40 lat

Siła grawitacji

Niestety, jędrność biustu powoli maleje. Tkanka gruczołowa jest zastępowana powoli przez tkankę tłuszczową. Za dnia możesz naprawiać sytuację push-upami, ale tylko operacja plastyczna może sprawić, że piersi znów będą wyglądały jak 20 lat wcześniej.

Co to za guzek? 

W miarę jak zbliża się menopauza, hormony zaczynają huśtawkę. Wahania poziomu hormonów mogą spowodować powstanie niewielkich, wypełnionych płynem cyst (torbieli) o rozmiarach od 1 do 5 cm. Te guzki zazwyczaj powiększają się przed okresem. Lekarz może zrobić punkcję tego płynu, co zmniejsza cysty.

Zbadaj się

Nie zmieniaj swoich nawyków. Jeśli natomiast w Twojej rodzinie występował rak piersi, rozważ badanie mammograficzne.

Ryzyko raka piersi: 1 na 69 

WH 10/2016

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz w te lato cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz zbudować wspaniałe i muskularne ciało ? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl który w ciągu tygodnia odmieni Twoje życie! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Pokaż na co Cię stać i wejdź na www.igortreneronline.pl !
  ~Fela, 2017-07-22 22:59:13
 • avatar
  zgłoś
  Fajnie, że podkreślono w artykule, że w każdym wieku trzeba się badać. Polskie kobiety chyba o tym zapominają. Słyszałam nawet, że studenci medycyny ze Skandynawii przyjeżdżają do nas, żeby zobaczyć zaawansowaną formę raka szyjki macicy, bo u nich kobiet w tak zaawansowanym stadium po prostu nie ma. Ja badam się regularnie. Ze względu też, że u mnie w rodzinie kobiety się zmagały z różnymi kobiecymi przypadłościami to już jakiś czas temu robiłam w certusie (pzń) testy wykrywające genetyczne predyspozycje do raka piersi i raka jajników. Udało mi się też nakłonić kilka znajomych do badań profilaktycznych. Myślę, że wciąż mało się nagłaśnia akcje służące profilaktyce jakichkolwiek chorób :)
  Kinia, 2017-04-04 08:16:01
 • avatar
  zgłoś
  Ważne też żeby badać piersi w ciągu 5 dni od pierwszego dnia okresu, potem zmieniają się hormony i badanie nie jest skuteczne. U mnie podczas okresu pojawiał się także dziwny ból piersi ale ginekolog powiedział że to normalne i polecił mi tabletki z wiesiołkiem oleovitum
  ~kaszmir, 2017-03-27 00:04:45
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij