Women's Health poleca:

Z czym nie łączyć alkoholu?

Poleć ten artykuł:

Antybiotyk a alkohol? Tabletki antykoncepcyjne a alkohol? Zastanawiasz się, jak połączenie niektórych substancji z procentami wpłynie na Twój organizm? A więc dobrze trafiłaś! Nim sięgniesz po drinka, przeczytaj w naszym artykule, jakie zagrożenia niosą ze sobą takie mieszanki.

Z danych Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że pije aż 80% dorosłych Polek. Statystycznie najwięcej te w wieku 18-29 lat, stanu wolnego, mieszkające w mieście, studiujące. Inne badania wskazują też, że kobiety aktywne fizycznie sięgają po kieliszek częściej i wypijają więcej niż te spędzające dnie przed telewizorem. Hm...

Pasujesz do profilu? Spokojnie. Nie zamierzamy Cię namawiać, żebyś zrezygnowała z przyjemności lekkiego rauszu. Alkohol jest dla ludzi. Czasem jednak nawet jeden niewinny kieliszek może Ci zaszkodzić bardziej, niż by to wynikało z procentów na butelce. Bo alkohol to substancja aktywna i może zmieniać działanie innych substancji – wzmacniać je lub osłabiać.

Oto kilka scenariuszy typowych sytuacji, w których zaczynasz się zastanawiać, czy możesz to połączyć, czy jednak lepiej nie.

1. Energetyki a alkohol

Jesteś wyczerpana, a za godzinę zaczyna się impreza. Wypijasz więc dwa napoje energetyczne.

Ryzyko: duże

To nie najlepszy pomysł. W napojach energetycznych jest dużo kofeiny i innych substancji pobudzających, które mogą zmniejszyć relaksujący wpływ alkoholu. Jeśli o taki efekt właśnie Ci chodzi, OK.

Ale musisz zachować szczególną ostrożność. Jak donosi pismo „Addictive Behaviors”, mieszanie energy drinków z alkoholem trzykrotnie zwiększa ryzyko, że się upijesz i narobisz siary.

60 – Odsetek ludzi, którzy piją mimo iż widzą, że zażywają leki wchodzące w interakcje z alkoholem.

2. Leki na alergię a alkohol

Masz alergię i wzięłaś lekarstwo, które pozwala Ci normalnie funkcjonować. Dwie lampki wina mogą zaszkodzić?

Ryzyko: małe

Kiedyś, gdy dostępne były głównie leki pierwszej generacji, mocno otumaniające, zdecydowanie nie warto było łączyć ich z alkoholem. Dziś zagrożenie jest niewielkie.

Ale pamiętaj, że leki przeciwalergiczne mają też działanie uspokajające. Jeśli połączysz je z alkoholem, zwłaszcza z dużą ilością, alkohol może wzmocnić to właśnie uspokajające działanie i zaśniesz szybciej niż planowałaś. Na przykład już przy stoliku w pubie.

Tagi: alkohol

Oceń artykuł:

3.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij