Women's Health poleca:

Najlepsze metody antykoncepcji: wybierz odpowiednią dla siebie!

Poleć ten artykuł:

Tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy, spirale… Metod skutecznej antykoncepcji jest wiele, dlatego warto zastanowić się nad tą najodpowiedniejszą. Sprawdzamy popularne metody zabezpieczania się przed niechcianą ciążą i dopasowujemy je do Twojego stylu życia.

Sama zdecyduj, kiedy zajdziesz w ciążę. Owszem, w aptekach można kupić tzw. pigułkę „po”, ale to rozwiązanie awaryjne. Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed ciążą, lepiej to zrobić przed. Metod jest wiele, dlatego dajemy Ci do ręki przewodnik, który pomoże wybrać tę właściwą.

Pigułka „po”

Słusznie nazywana antykoncepcją awaryjną. Jeśli jesteś wolna i na pytanie: „czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zabezpieczyć?”, odpowiadasz twierdząco, przeczytaj, co wiadomo na temat tego rodzaju antykoncepcji.

Plusy

Pigułki z lewonorgestrelem (one są wciąż na receptę) utrudniają życie plemnikom, które nie mogą dotrzeć do jajeczka, tym bardziej że hormon hamuje również owulację. Nie ma natomiast wpływu na zapłodnione jajeczka już zagnieżdżone w ściance macicy.

W przypadku pigułek z octanem uliprystalu (te bez recepty) sprawa jest trochę bardziej skomplikowana – nie można ich stosować, jeśli jesteś w ciąży. A skąd wiesz bez badania, czy już nie jesteś?

Minusy

Trzeba się spieszyć. Im wcześniej przyjmiesz pigułkę, tym większa szansa, że do zapłodnienia nie dojdzie.

  • Powrót do płodności: już od następnego cyklu.
  • Cena: 55 zł (na receptę) i 112 zł (bez recepty).

Prezerwatywa

Sposób niezbyt romantyczny, ale higieniczny. Sprawdza się najlepiej, jeśli nie jesteś w stałym związku i nie zapominasz o zabezpieczeniu.

Plusy

Chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i... koniecznością zmiany pościeli. Skuteczność: 98%.

Minusy

Niektórzy panowie nie potrafią osiągnąć w kondomie pełnej erekcji. Przerwa na założenie potrafi też zmienić nastrój. Zdarzają się alergie na lateks, na szczęście są już kondomy zrobione z innych substancji.

  • Powrót do płodności: natychmiast.
  • Cena: 3-10 zł (3 szt.)

 

Tagi: metody antykoncepcji | skuteczne metody antykoncepcji

Oceń artykuł:

3.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij