Women's Health poleca:

Wizyta u ginekologa: jak często chodzić?

Poleć ten artykuł:

Wizyty u ginekologa mogą Cię stresować, ale unikanie ich może mieć fatalne skutki, bo wiele chorób układu rozrodczego wymaga szybkiego rozpoznania i leczenia. Zobacz, kiedy i jak często robić badania ginekologiczne.

Jak często chodzić do ginekologa?

W USA pojawiły się nowe wytyczne dotyczące częstotliwości zalecanych wizyt kontrolnych u ginekologa. Według dotychczasowych zaleceń do ginekologa powinnaś chodzić raz do roku, nawet gdy nic Ci nie dolega.

Obecnie amerykańskie zalecenia się zmieniły, i zdaniem specjalistów nie ma potrzeby, żebyś co roku dawała doktorowi świecić sobie latareczką i gmerać w środku. Nie mówimy tu o cytologii – ta w Polsce zalecana jest co trzy lata, o ile badanie nie wykaże nic podejrzanego.

Zdaniem specjalistów, należy zindywidualizować częstotliwość badań – lekarz, po obejrzeniu Cię, powie, czy i kiedy powinnaś się zgłosić na kolejną wizytę. Taka zmiana podyktowana jest chęcią zredukowania liczby kosztownych i niepotrzebnych badań i błędnych diagnoz. Ale spokojnie – nikt nie namawia Cię do zrezygnowania z wizyt u gina – mowa tylko o rutynowym badaniu.

Zanim się wybierzesz do gabinetu, warto dowiedzieć się, o co pytać ginekologa podczas wizyty. Podpowiadamy: postaw na szczery lekarski wywiad. Sprawdź także, jak działają kobiece hormony płciowe - ta wiedza może przyda się nie tylko podczas rozmowy z lekarzem.

Sprawdź, czy wizyta u ginekologa jest konieczna

Przestraszona? Nie bój się, nie jesteś bez szans. Raz na jakiś czas spójrz tam, gdzie wzrok nie sięga, i skontroluj, czy wszystko jest w porządku.

1. Na stojąco i w przysiadzie trudno tam zajrzeć. Lepiej usiądź na podłodze lub krześle, rozchyl uda i jedną nogę unieś wysoko.

2. Popatrz w lusterko i ocen wielkość oraz kolor warg sromowych i łechtaczki. Popatrz, czy nie ma żadnych pryszczy albo zaczerwienionych miejsc. Nawet jeśli są – nie panikuj, żadna skóra nie jest idealna.

3. Przyjrzyj się wejściu do pochwy i odbytowi. Nie powinnaś tam widzieć żadnych wystających tkanek.

4. Jeśli zauważysz jakieś wyraźne zmiany: pęcherze, ropne wypryski albo nieciekawe narośla, idź do lekarza (przeczytaj też poniższe opisy kilku często spotykanych kobiecych chorób).

Tagi: wizyta u ginekologa | choroby układu rozrodczego

Oceń artykuł:

3.10

Skomentuj (1)

jolka90

przez ~jolka90,
2016-05-18 13:49:33

Raz na rok według mnie wystarczy. Chyba, że coś się dzieje, to wtedy wiadomo, że trzeba iść. Ja chodzę do bardzo dobrej pani doktor z GZ Medica http://gzmedica.pl/ginekologiczna/ i bardzo ja sobie chwalę - cierpliwa i z świetnym podejściem do pacjentek.

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij