Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Witamina B12 (kobalamina): występowanie, właściwości, skutki niedoboru

Witamina B12 zwana też kobalaminą to kolejna witamina z grupy B. Wpływa pozytywnie na Twój wzrok, zapewnia piękne włosy i skórę oraz pomaga trzymać w ryzach nerwy. Zobacz najlepsze źródła witaminy B12 i dowiedz się, czym skutkuje jej niedobór.

mleko, nabiał fot. shutterstock.com

Jedna z ośmiu witamin z grupy B. Organizm wykorzystuje je do przemiany węglowodanów w glukozę – która zapewnia Ci energię na co dzień. Gdyby nie witamina B12 miałabyś słabszy wzrok, brzydszą skórę i włosy oraz częściej byś się denerwowała.

Niedobór

Organizm przechowuje spory zapas witaminy B12 w wątrobie, więc jej niedobory występują naprawdę rzadko. Jednak na niedobór tej cennej witaminy szczególnie narażeni są weganie, a w nieco mniejszym stopniu wegetarianie, bo witamina ta występuje jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Jeśli więc należysz do świadomych roślinożerców, uzupełniaj jej poziom albo jedząc jajka i nabiał, albo – jeśli całkowicie zrezygnowałaś z produktów zwierzęcych, uzupełniaj jej poziom suplementami – to jedyny sposób.

Za niski poziom witaminy B12 mogą też mieć osoby chorę na celiaklię, chorobę Leśniewskiego-Crohna, oraz inne schorzenia układu pokarmowego upośledzające wchłanianie.

Niestety, poważny niedobór tej witaminy może mieć bardzo poważne konsekwencje – od zaburzeń czucia, poprzez uszkodzenie wzroku a na poważnych zaburzeniach psychicznych (depresja, urojenia, otępienie) kończąc.

Dzienne zapotrzebowanie

Wg IŻiŻ dzienne zapotrzebowanie kobiety na witaminę B12 wynosi od 2 do 2,4 μg dziennie. Jeśli jesteś w ciąży, zalecana dzienna porcja rośnie do 2,6, a w przypadku karmienia piersią do 2,8 μg.

Nadmiar

Witamina B12 jest bezpieczna. „Spożycie witaminy B12 w ilościach znacznie przekraczających zalecaną podaż nie wywołuje szkodliwych efektów, ponieważ w tym przypadku następuje jej zwiększona absorbcja i wydalanie z organizmu” – czytamy w nowelizacji do „Norm żywienia dla populacji polskiej” pod redakcją prof. Mirosława Jarosza z IŻiŻ.

Najlepsze źródła

Doskonałym źródłem witaminy B12 jest wątroba wołowa – 100 gramów wątroby to niemal 100 μg witaminy B12, a więc prawie 15 razy więcej niż potrzebujesz. Inne wątróbki są niemal tak samo dobrym źródłem.

Wolisz ryby? Sięgnij po makrelę. 100 g tej tłustej ryby zapewni Ci zapas wit B12 na trzy dni. Łosoś, śledź, tuńczyk czy sardynki to równie bogate źródła.

Sporo B12 zawierają także przetwory mleczne – samo mleko, jogurt, a także sery. Jeśli jesteś wegetarianką, powinnaś jeść też dużo jaj. Szczególnie bogate w tę witaminę są jaja gęsi i kaczek.

Koniecznie zajrzyj też do naszego Leksykonu witamin i poczytaj o pozostałych witaminach.

 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz… Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.
    mally1987, 2017-10-14 23:43:47
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij