Women's Health poleca:

Uzależnienie od kawy: kofeina jak narkotyk?

Poleć ten artykuł:

Kofeina jest substancją psychoaktywną, jak nikotyna czy heroina. Ale skoro tak, to czy można się od niej uzależnić jak od narkotyków czy papierosów? Nasz redaktor postanowił zrobić sobie kawowy detoks i na własnej skórze przekonać się, czy ma objawy odstawienia.

Nie jestem kawoszem. Być może byłem nim kiedyś, zanim odkryłem łatwość przyrządzania kawy rozpuszczalnej. Od tej pory sukcesywnie usuwałem ze swojego jadłospisu kolejne napoje. Kilka lat temu praktycznie przestałem pić herbatę. Odkąd dowiedziałem się, ile jest w nich cukru, przestałem też pić soki owocowe i napoje gazowane.

Na moim kuchennym stole, biurku i nocnym stoliku zostało już tylko miejsce na kubek z kawą. Rozpuszczalną piję w ilościach przemysłowych. Zaczynam od tej tuż po przebudzeniu, później jeszcze druga przed wyjściem do pracy, w pracy trzecią, czwartą i czasami piątą.

No i po powrocie do domu zazwyczaj jeszcze dwie. Chyba że muszę siedzieć do późna, tak jak w tej chwili – wówczas wypijam jeszcze jedną dodatkowo, około północy. W zasadzie mogę więc powiedzieć, że piję kawę nałogowo. Ale czy to podobny nałóg jak papierosy czy alkohol?

Tagi: uzależnienie od kawy | kawa a zdrowie | kofeina

Oceń artykuł:

3.40

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij