Women's Health poleca:

Suplementy diety: czy warto brać?

Poleć ten artykuł:

Żelazo, magnez, kwas foliowy, witaminy… Chociaż suplementy diety nie mają wiele wspólnego z naturalnymi witaminami, czasami warto po nie sięgnąć. Podpowiadamy, kiedy zwrócić na nie uwagę i jak nie przesadzić.

Wybór nie jest prosty. Z jednej strony (a właściwie z każdej) bombardują nas reklamy suplementów diety. Pomagają na wszystko: wystarczy wziąć tabletkę i po problemie. Nic dziwnego, że ich sprzedaż rośnie - firma konsultingowa PMR szacuje, że w tym roku w Polsce wydamy na nie aż 3,5 mld zł.

Z drugiej strony, eksperci ostrzegają przed bezrefleksyjnym sięganiem po suplementy. Amerykańscy naukowcy na łamach „Annals of Internal Medicine” stwierdzają wprost, że kupowanie witamin i minerałów to strata pieniędzy. Twierdzą, że codzienne branie preparatów multiwitaminowych nie zmniejszyło w widoczny sposób ryzyka wystąpienia chorób serca czy problemów z pamięcią. Jednak inne badania pokazują skuteczność witamin. Jak w takim razie żyć? Brać suplementy, czy nie?

Największą korzyść z witamin odniesiesz, jeśli ich źródłem będzie normalne jedzenie. Mamy jednak świadomość, że w realnym świecie talerze nie zawsze pełne są warzy i owoców, a do tego zdarzają się sytuacje, które wzmagają zapotrzebowanie na konkretne składniki. Zobacz, kiedy dobrze jest uzupełnić dietę.

Sprawdź, czego Ci brakuje

Zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze w dużej mierze zależy od trybu życia. Znaczenie może mieć wysiłek fizyczny, sposób jedzenia czy to, gdzie mieszkasz. Dlatego opracowaliśmy listę często spotykanych przypadków. Jeśli znajdziesz na niej siebie, będziesz wiedziała, co zrobić.

1. Dużo ćwiczysz

Intensywny trening powoduje większe zapotrzebowanie na składniki mineralne.

Może Ci brakować: żelaza

Najbogatszym źródłem jest mięso, które dostarcza najlepiej przyswajalną formę hemową. Roślinne źródła są dużo mniej efektywne. Wchłanianie poprawiają produkty bogate w witaminę C. Jeśli sporo się ruszasz, dziennie potrzebujesz 18-19 mg żelaza, które odpowiada za transport tlenu do mięśni.

Naturalne źródła żelaza

Najwięcej żelaza jest w podrobach, np. w wątróbce. Warto jeść czerwone mięso, owoce morza, indyka, sardynki, fasolę, pestki dyni, szpinak.

Suplementy

Jeśli kupujesz suplement żelaza, wybieraj ten z najlepiej przyswajalną formą hemową – na opakowaniach szukaj słów cytrynian lub chelat.

2. Unikasz słońca

Cały dzień siedzisz w biurze, a trening wolisz robić na bieżni w siłowni niż na dworze.

Może Ci brakować: witaminy D

Największą ilość pod wpływem słońca wytwarzamy sami, ale na naszej szerokości geograficznej, zwłaszcza jesienią i zimą, produkcja nie jest bardzo efektywna. Dawka 600 IU dziennie pomoże zwalczać infekcje, wzmocnić kości i przeciwdziałać depresji.

Naturalne źródła witaminy D

Najlepszym źródłem są tłuste ryby morskie: śledzie, makrele, łososie i sardynki. Warto jeść też jaja (wit. D jest w żółtkach) i pić mleko.

Suplementy

Tym razem nawet dobra dieta może nie zniwelować braku słońca. Najlepiej bierz łatwo przyswajalną wit. D w formie D3 (cholekalcyferolu).

Tagi: żelazo | witamina D | magnez | witamina B12 | kwas foliowy | suplementy diety

Oceń artykuł:

4.00

Skomentuj (1)

Agnieszka Kruk

przez ~Agnieszka Kruk,
2016-09-02 19:20:25

Jeśli dużo trenujesz potrzebujesz najlepszych suplementów Witamina C, naturalna, kompletna, płynna https://myduolife.com/link/4181448d093350f3 Chlorofil na detoksykację i wyrównanie ph krwi, oraz jej silne natlenowanie.

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij