Women's Health poleca:

Substancje chemiczne: na co uważać?

Poleć ten artykuł:

Narzekamy na chemię w żywności, kosmetykach i sprzętach codziennego użytku. Jednak pamiętajmy, że nie wszystko, co ma wzór chemiczny, jest tak naprawdę groźne. Na co więc powinnyśmy uważać? Sprawdziliśmy szkodliwość bisfenolu, triclosanu, parabenów i paru innych substancji chemicznych.

Chciałabyś wieść życie wolne od chemii? Mamy złe wiadomości. To niemożliwe. Wszystko, dosłownie wszystko, co jesz, co wdychasz, czego używasz i co na siebie zakładasz, to różnego rodzaju związki chemiczne. Te naturalne nie spędzają nam snu z powiek, ale już sztuczne trafiają na czołówki gazet tak często, że czasami masz ochotę wynieść się na zabitą dechami wioskę i żyć tak, jak żyły nasze praprababcie.

Ale zanim zaczniesz się pakować, zastanów się przez chwilę. Tak na zimno, bez emocji. Czy na pewno chciałabyś żyć w czasach, gdy nie było szamponów, bakterie dziesiątkowały ludzi, a zbliżającego się człowieka można było wyczuć nosem już z kilkunastu metrów? Czy na pewno ta plastikowa butelka z wodą jest dla Ciebie taka groźna? Czy musisz wydawać dwa razy więcej na produkty organic i eko?

Niekoniecznie. Zanim więc rzucisz się do oczyszczania swojego domu ze „szkodliwej chemii”, zobacz, czy zagrożenie jest rzeczywiście tak wielkie, jak się wydaje. Bo ta chemia to często również Twoje bezpieczeństwo i wygoda. Coś za coś. 

Zobacz także, które przekąski na sklepowych półkach zawierają najwięcej chemii i sprawdź, jak prawidłowo czytać etykiety produktów.

Bisfenol A (BPA)

Gdzie się ukrywa? W plastikowych butelkach i pojemnikach, wewnątrz puszek i na paragonach ze sklepu i bankomatów.

Co to jest? Organiczny związek chemiczny stosowany do produkcji plastiku i jako przeciwutleniacz. Badania wykazały, że może zaburzać gospodarkę hormonalną organizmów i w ten sposób zwiększać ryzyko otyłości, a nawet zachorowania na nowotwory. Jednak mechanizm tego działania wciąż pozostaje niejasny.

W tym roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zalecił obniżenie dopuszczalnej dawki dziennej BPA do 4 mikrogramów na kilogram masy ciała, czyli 12 razy mniej niż wcześniej. Według EFSA obecne w żywności BPA nie stanowi zagrożenia, ponieważ żeby przekroczyć dopuszczalną dawkę, musiałabyś zjeść więcej puszek fasolki lub wypić więcej wody, niż jesteś w stanie.

Czy jest groźny? O ile nie podgrzewasz jedzenia w plastikowych pojemnikach i nie liżesz paragonów z kasy fiskalnej, to w zasadzie nie masz się czym przejmować.

Da się ograniczyć kontakt? Jasne. Podgrzewaj obiad tylko w szklanych naczyniach, produkty z puszek po otwarciu przekładaj do szklanych naczyń i zawsze myj ręce po zakupach.

Pracujesz w sklepie i wydajesz rachunki? Myj ręce jak najczęściej i wycieraj do sucha. Suche i czyste przechwytują znacznie mniej BPA niż mokre lub tłuste. Dodatkowa korzyść: będziesz się rzadziej przeziębiać.  

Tagi: substancje chemiczne | chemia w żywnosci | chemia w kosmetykach

Oceń artykuł:

4.10

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij