Women's Health poleca:

Starasz się o dziecko? Unikaj tych 4 produktów spożywczych

Poleć ten artykuł:

Uwaga! Mamy informację dla wszystkich przyszłych mam: jeśli chcecie zajść w ciążę, powinnyście unikać niektórych produktów spożywczych. Oto te, które mają negatywny wpływ zarówno na płodność, jak i na zdrowie.

Wychodzi na to, że prawie wszystko co robisz, może mieć negatywny wpływ na Twoją płodność: od z pozoru błahego wpatrywania się w ekran smartfona, aż po poważny problem życia w stresie.

A może to, co jesz teraz także wpływa na Twoją płodność? I to nawet jeśli nie planujesz zostania w najbliższym czasie mamą? „Tak – odpowiada specjalistka od płodności i ciąży Zita West, autorka książki “Eat Yourself Pregnant: Essential Recipes for Boosting Your Fertility Naturally”. – Jeśli nie chcesz mieć problemów z zapłodnieniem w przyszłości, powinnaś przyjrzeć się swojej diecie już dziś”.

1. Tłuszcze trans

Tłuszcze trans – znane też jako „uwodornione”, „utwardzone” lub „częściowo utwardzone” tłuszcze – znajdują się w słodyczach, smażonych potrawach, oleju, margarynach i wielu potrawach typu fast food (poznaj całą prawdę o tłuszczach trans). Najlepszym posunięciem jest ich całkowite odstawienie, ponieważ ich spożywanie może prowadzić do miażdżycy, zawałów serca, wylewów a także raka (nie wspominając już o otyłości).

Powinnaś również unikać produktów opatrzonych etykietką z napisem “niskotłuszczowy”, ponieważ często zawierają dodatek tłuszczów trans, cukru i sztucznych słodzików. Według badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym „Human Reproduction” kobiety, które jadły niskotłuszczowe produkty dwa lub więcej razy dziennie, miały dwa razy częstsze problemy z zapłodnieniem.

Zamiast po tłuszcze trans, przyszłe mamy powinny sięgać po produkty bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, jak: oliwa z oliwek, awokado, orzeszki ziemne i drób pochodzący z gospodarstw ekologicznych.

2. Węglowodany rafinowane

Te węgle są złe zarówno dla Twojej płodności, jak i dla Twojego ogólnego stanu zdrowia, ponieważ zaburzają prawidłowe funkcjonowanie trzustki, co z kolei prowadzi do wytwarzania zbyt dużej ilości insuliny.

„Dla kobiety zbyt duża ilość węglowodanów rafinowanych może oznaczać zmniejszenie produkcji testosteronu, co wpływa na zaburzenie gospodarki hormonalnej w organizmie, a ta z kolei związana jest z owulacją” – tłumaczy West.

Aby z Twoim jajeczkowaniem wszystko było w jak najlepszym porządku, zamień węglowodany rafinowane na złożone, które odnajdziesz w: fasoli, warzywach, produktach pełnoziarnistych oraz owocach leśnych i cytrusowych. Mają one większą wartość odżywczą i pomagają utrzymać poziom cukru we krwi w normie.

Tagi: dieta w ciąży | płodność

Oceń artykuł:

2.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij