Women's Health poleca:

Zmiany skórne, na które powinnaś zwrócić uwagę

Poleć ten artykuł:

Zostań swoim własnym lekarzem pierwszego kontaktu. Przyjrzyj się swojemu ciału i sprawdź, czy rzeczywiście jesteś tak zdrowa, jak myślisz. Oto 9 zmian skórnych, na które powinnaś zwrócić uwagę, wykonując samobadanie.

Jeżeli przyglądasz się swojemu ciału uważnie jedynie wtedy, gdy masz w palcach pęsetę albo szczoteczkę do rzęs, możesz przegapić sygnały świadczące o tym, że z Twoim organizmem dzieje się coś złego.

Jedną z genialnych funkcji ludzkiego ciała jest mechanizm wczesnego ostrzegania o zagrożeniach. Wystarczą tylko 3 minuty przeglądania się w lusterku, by zauważyć te ostrzeżenia i zdusić chorobę w zarodku. Warunek: musisz wiedzieć, czego szukać, co powinno Cię zaniepokoić, a co nie. Oto 9 sposobów sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku.

Pachy

Widzisz: żółtobrunatne plamy szorstkiej skóry.

Co to może oznaczać? „Takie ciemniejsze plamy, zlokalizowane w okolicach fałdów skórnych, mogą być tzw. zmianami paraneoplastycznymi, które niestety są często oznaką procesów nowotworowych narządów wewnętrznych, najczęściej przewodu pokarmowego” – przestrzega doktor Serówka. Dlatego, gdy tylko zauważysz takie dziwne plamy u siebie lub u swojego partnera, lepiej wybierz się lub wygoń go do lekarza.

Ciemne plamy pod pachami, na szyi oraz w okolicach podbrzusza mogą też świadczyć o rozwijającej się cukrzycy. Nadmiar insuliny w naczyniach krwionośnych może sprawić, że komórki skóry zaczynają się namnażać szybciej niż zwykle i skóra miejscowo się pogrubia. W tych miejscach gromadzi się też więcej barwnika skóry – melaniny, stąd właśnie ciemny kolor.

Żeby rozwiać wątpliwości, wystarczy proste badanie krwi. Jeśli zauważyłaś u siebie takie plamki, lepiej je wykonaj, bo – jak wynika ze statystyk – mniej więcej połowa chorych na cukrzycę nie zdaje sobie z tego sprawy.

Tagi: zmiany skórne | pielęgnacja skóry

Oceń artykuł:

3.50

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij