Women's Health poleca:

Skurcze mięśni: recepta WH

Poleć ten artykuł:

Trenujesz i odżywiasz się racjonalnie, a mimo to często łapią Cię skurcze łydek, choć zdarza się również ból w okolicy ud. Jest nagły i bardzo dotkliwy. Rozciągasz się i rozmasowujesz mięśnie. Bardzo dobrze. Problem w tym, że ból powraca. Sprawdź, jak temu zapobiec.

Diagnoza

Silne i nagłe bóle, które pojawiają się głównie w mięśniach łydek, mogą wynikać zarówno z siedzącego trybu życia, jak i z przetrenowania. Mogą być też efektem złej diety, odchudzania czy odwodnienia organizmu. Niestety, czasami zwiastują poważniejsze problemy: zapalenie żył lub miażdżycę.

Rozwiązanie

Jeśli ból pojawia się systematycznie i występuje nie punktowo, lecz na całej łydce, a dodatkowo towarzyszy mu opuchlizna stóp, może być zwiastunem poważnej choroby żył, np. zapalenia żył głębokich, z którą powinnaś zgłosić się do lekarza.

Jeśli jednak pojawia się nagle, jest paraliżujący i boli w jednym, konkretnym miejscu, prawdopodobnie przyczyną jest zła dieta, brak ruchu lub jego nadmiar. Zobacz, co rozluźni mięśnie i zlikwiduje ból.

Dieta: to jedz

Mięśnie, by prawidłowo działać – kurczyć i rozluźniać się dokładnie wtedy, kiedy tego chcesz – potrzebują sygnałów elektrycznych. A to, czy prąd płynie przez Twoje ciało swobodnie, zależy w dużym stopniu od tego, co jesz. Pod wpływem silnego stresu, odchudzania, zbyt dużej ilości kawy i małej ilości wody w organizmie może zabraknąć potasu i magnezu – wtedy przepływ impulsów nerwowych jest zaburzony.

Bogatym źródłem tych pierwiastków są suszone morele: 10 owoców zaspokaja całodzienne zapotrzebowania na potas. Sporo mają go też banany i ziemniaki.

Orzechy, kasze i fasola to z kolei źródła magnezu. Kasza gryczana ma go znacznie więcej niż ciemna czekolada. Sałatka z fasoli szparagowej z kaszą z dodatkiem włoskich orzechów orzechów to potężny zastrzyk pierwiastków, które pomogą rozprawić się ze skurczami. Sprawdź też proste przepisy na dania z duża dawką magnezu.

Ogranicz też nieco picie kawy. Zobacz, kiedy kofeina szkodzi i ile filizanek kawy dziennie możesz pić. Zastąp ją sokiem z buraka – to również kopalnia mikroelementów.

Tagi: skurcze mięśni

Oceń artykuł:

3.70

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij