Women's Health poleca:

Skóra i włosy po 30: jak zachować młody wygląd?

Poleć ten artykuł:

Dopiero co świętowałaś trzydzieste urodziny, a już zaczęły się problemy. Eksperci podpowiadają, jak pozbyć się cellulitu, poradzić sobie z wypadającymi włosami, uporać z powrotem trądziku i wybrać krem przeciwzmarszczkowy 30+.

Kiedyś zarywałaś noce i jakoś udawało Ci się świetnie wyglądać następnego dnia rano. Kiedyś jadłaś byle co w biegu, ale Twoja pupa nie poddawała się prawom grawitacji. Kiedyś włosy lśniły niezależnie od szamponu, a słońce brązowiło twarz bez żadnych konsekwencji.

Aż pewnego dnia budzisz się, patrzysz w lustro i z zaskoczeniem odkrywasz, że Twoja twarz nie jest już tak cudownie gładka, na udach pojawiła się skórka pomarańczowa, a włosy szykują się do emigracji z Twojej głowy. Co jest, do cholery?!

"Moja pacjentka, znana aktorka, przyszła ostatnio załamana do mojego gabinetu – mówi Aneta Szulska-Schoepp, lekarz medycyny estetycznej, kosmetolog. – Niedawno skończyła trzydzieści lat i zauważyła, że ostatnio jest angażowana przez reżyserów głównie do ról złych kobiet. Faktycznie, jej twarz nieco się zmieniła, pojawiły się bruzdy przy nosie, kąciki ust nieznacznie opadły, ale to wystarczyło, aby nadać jej surowszy wygląd".

Czy to nie ironia losu? Przecież przekroczenie trzydziestki powinno oznaczać wejście w najlepszy okres życia kobiety. Już wiesz, czego oczekujesz od mężczyzny, i nie pakujesz się w beznadziejne związki. Masz paru sprawdzonych przyjaciół. W pracy jesteś na krzywej wznoszącej. Wiesz, jak się nie ubierać i masz już w garderobie parę świetnych ciuchów i butów. Innymi słowy, to moment, w którym ogarnia Cię poczucie, że wreszcie panujesz nad swoim życiem.

I w tym właśnie fantastycznym momencie widzisz, że jest jedna rzecz, nad którą trudno Ci zapanować – Twoje odbicie w lustrze. Nagle dostrzegasz, że gdy się śmiejesz, to skóra wokół oczu się marszczy. A gdy coś Cię zdziwi, to na czole pojawiają się bruzdy, które wcale nie znikają po zrobieniu niewzruszonej miny.

Nagle po latach beztroskiego wystawiania się na słońce (albo, co gorsza, solarium) pojawiają się przebarwienia i zwiotczenia skóry w miejscach, których nie oszczędzałaś. Niegdyś gęste i lśniące włosy zaczynają stawać się coraz cieńsze. Do tego coraz więcej z nas obserwuje z przerażeniem powrót trądziku, chociaż trudno teraz nazwać go młodzieńczym. Jakiś kiepski żart natury?

"To hormony" – mówią lekarze. Większość zmian hormonalnych w organizmie kobiety rozpoczyna się właśnie w okolicach trzydziestki. Natura zaprogramowała kobiety do tego, aby w wieku kilkunastu lub dwudziestu kilku lat urodziły dzieci.

Dlatego właśnie u trzydziestolatki zaczyna spadać poziom hormonów odpowiedzialnych za reprodukcję, a to wiąże się z niekorzystnymi zmianami w wyglądzie. Obniża się zdolność do regeneracji, co skutkuje nie tylko tym, że już nie tak łatwo iść do pracy po przebalowanej nocy, ale też słabnie produkcja kolagenu, czego efektem jest bardziej wiotka skóra.

Do tego dochodzą jeszcze skutki życia w okresie chmurnym i durnym. Jeżeli spędziłaś ten czas imprezując, paląc, odżywiając się chipsami i pizzą, to właśnie przychodzi czas, gdy musisz ponieść tego konsekwencje (jeśli masz wciąż 20, sprawdź 15 zdrowych nawyków dwudziestolatek). Przez lata zarywałaś noce i jakoś udawało Ci się dobrze wyglądać następnego dnia rano, wystarczył prysznic i delikatny makijaż. A tu nagle kumulacja!

Zemsta po latach! Wszystkie młodzieńcze grzechy zaczynają wychodzić na twarz! To nie wszystko. Skóra na pupie staje się nierówna nawet wtedy, kiedy ją wypinasz. Piegi na dekolcie? Przecież nie masz rudych włosów! A ten ciemny włos na piersi? Co to, upodabniasz się do swojego faceta?!

Dobra. Przestajemy się dziwić, zaczynamy działać. Nie musimy pokornie godzić się na wszystkie plagi, które zsyłają na nas hormony. Zapytaliśmy specjalistów o najnowsze i najbardziej skuteczne metody walki z upływem czasu.

Tagi: starzenie się skóry | krem przeciwzmarszczkowy +30 | młody wygląd

Oceń artykuł:

3.10

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij