Women's Health poleca:

Rak piersi: profilaktyka jest ważna! Jak zmniejszyć ryzyko?

Poleć ten artykuł:

Raka piersi można uniknąć. Nawet jeśli chorowały na niego Twoja mama i babcia, Ty wcale nie musisz. Dziś wiemy już, że w przypadku nowotworów piersi bardzo dużo zależy od profilaktyki.

W tym roku amerykański National Institute of Health opublikował 230-stronicowy raport na podstawie najnowszych danych o raku piersi. Najważniejszy wniosek: profilaktyka jest skuteczna, i to na niej musimy się skupić. Nie od jutra. Od dziś, od teraz. Żeby się chronić, musisz zrozumieć, dlaczego jedne kobiety chorują, a drugie nie.

Czynniki ryzyka można podzielić na dwie grupy: genetyczne i środowiskowe. Tych pierwszych raczej nie zmienisz, ale na większość pozostałych masz wpływ. I to duży. „Wystarczy zmienić jedną rzecz, by znacznie zmniejszyć niebezpieczeństwo – wyjaśnia dr Melissa Troester, onkolog z University of North Carolina at Chapel Hill. – Rak piersi jest jak skomplikowana układanka złożona z mnóstwa elementów pasujących do siebie jedynie w określonej konfiguracji. Poszczególne puzzle to czynniki ryzyka. Wystarczy usunąć jeden, żeby ta układanka nigdy nie zdołała się ułożyć”.

Rak piersi nie pojawia się nagle jak grypa. Jego rozwój trwa lata, dlatego właśnie nawet drobne zmiany w trybie życia zdążą się przez ten czas skumulować i odgonić lub przynajmniej spowolnić raka. Od dziś zacznij dbać o swoje piersi nie tylko pod prysznicem, ale również w kuchni, w siłowni i... właściwie wszędzie. Przejdź na następną stronę i dowiedz się, jak możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

Tagi: profilaktyka raka piersi | rak piersi profilaktyka

Oceń artykuł:

4.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij