Women's Health poleca:

Rak piersi: fakty i mity

Poleć ten artykuł:

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować raka piersi? W jakim wieku nowotwór zaczyna nam zagrażać? Czy robiąc regularną mammografię zmniejszymy ryzyko choroby? Oto garść faktów i mitów dotyczących raka piersi. Zobacz, jak zaopiekować się swoim biustem i wygrać przed walką.

Gdy masz dwadzieścia parę lat, z zalewu informacji o raku piersi zapamiętujesz dwie rzeczy – że występuje często i że atakuje głównie kobiety po pięćdziesiątce. A Ty przecież do tej pięćdziesiątki masz kilka dekad. Więc postanawiasz, że zaczniesz się tym martwić, gdy zagrożenie będzie bardziej realne.

To błąd. Bo jeśli dziś wprowadzisz drobne zmiany w trybie życia, za lat 30 ryzyko, że wyczujesz guz w piersi, będzie zdecydowanie mniejsze. Twoją bronią jest wiedza. Zaopiekuj się swoim biustem już teraz i ciesz się nim do końca życia.  

Mit: noszenie ciasnego stanika powoduje raka

Źródłem tego mitu była książka „Dressed to kill”, w której pojawiła się sugestia, że stanik tamuje krążenie limfy, która gromadzi się w piersiach, utrudniając w ten sposób usunięcie toksyn z tego miejsca.

Według oficjalnego stanowiska amerykańskiego National Cancer Institute nie są znane żadne badania epidemiologiczne, które wskazywałyby na taką zależność. Wg NCI w naukowy sposób przeprowadzono tylko jedno badanie zależności między noszeniem lub nienoszeniem stanika a liczbą zachorowań na raka piersi.

Istotnie, zauważono tam, że kobiety nienoszące stanika nieznacznie rzadziej chorują na ten nowotwór, ale najprawdopodobniej wynikało to z tego, że bez stanika chodzą zwykle kobiety szczupłe, a otyłość jest jednym z czynników zwiększających ryzyko raka piersi.  

Rzuć także okiem na ciekawostki dotyczących piersi i dowiedz się, jak dobrać stanik do figury.

Tagi: rak piersi | nowotwór

Oceń artykuł:

4.60

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij