Women's Health poleca:

Porady specjalistów: jak szybko zajść w ciążę?

Poleć ten artykuł:

Spłodzenie dziecka może okazać się trudniejsze, niż Ci się wydaje: problemy z zajściem w ciążę są dosyć częste. Dowiedz się, co na ten temat mówią eksperci i nie martw się – to niekoniecznie bezpłodność.

Na decyzję o zajściu w ciążę składa się wiele czynników: myślenie, zamartwianie się, oszczędzanie, planowanie – i najlepsze ze wszystkich – praktykowanie! Ale kiedy nadchodzi ten moment, gdy razem z partnerem dochodzicie do wniosku, że już najwyższy czas, by Twoje jajeczko spotkało się z flotą jego maleńkich pływaków na miarę Michaela Phelpsa, to pewnie chcesz, by nastąpiło to natychmiast.

Pragnienie posiadania dziecka skłania niektóre kobiety do tego, by przetrząsać internet w poszukiwaniu informacji na temat płodności, gdy przez pierwsze kilka miesięcy prób na teście ciążowym uparcie nie pokazują się dwie różowe linie. A w cyberprzestrzeni udane poczęcie dziecka wydaje się mniej prawdopodobne niż wylądowanie statku kosmicznego na Twoim podwórku.

Fakty wyglądają tak: kobieca płodność zaczyna spadać w okolicy 27. roku życia. Kobieta w wieku 35 lat jest uważana za "zaawansowaną wiekowo matkę", a na oddziale położniczym postrzega się ją jak emerytkę. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że zgodnie z badaniami amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom ponad 6,1 miliona ludzi w wieku rozrodczym w Stanach Zjednoczonych boryka się z bezpłodnością – a to około 10% całej populacji.

Okazuje się, ze w naszym kraju co ósma para (około 3 miliony osób) nie może doczekać się własnego dziecka. Poza tym za każdym razem, gdy zwyczajna, płodna para stara się zajść w ciążę, ich szanse na sukces wynoszą zaledwie 20% w trakcie każdego cyklu.

Nietrudno jest się wystraszyć, gdy słyszy się takie statystyki, ale tak naprawdę te wiadomości nie są aż tak okropne. „To nie wygląda tak, że wybuchła jakaś epidemia bezpłodności – mówi dr Victoria Jennings, dyrektorka Institute for Reproductive Health w Georgetown University. – Faktem jest, że coraz więcej kobiet zaczyna starać się o dziecko w starszym wieku niż kiedyś, ale nie ma żadnych badań wskazujących na wzrost odsetka bezpłodnych osób”.

I nawet jeśli niektóre kobiety mają problemy z poczęciem, będąc tuż przed lub tuż po czterdziestce, to i tak każdego dnia techniki leczenia są udoskonalane, a badacze coraz lepiej rozumieją proces zachodzenia w ciążę.

Podejrzewamy jednak, że i tak wciąż się martwisz. Dlatego porozmawiałyśmy z najlepszymi amerykańskimi specjalistami, by zdobyć odpowiedzi na najczęściej zadawane przez kobiety pytania. Potraktuj to jak ściągawkę, która może Ci pomóc szybko zostać mamą.

Kiedy kobieta jest najbardziej płodna?

Każdego miesiąca masz około sześciodniowe okienko, by zajść w ciążę – Twój najbardziej płodny okres zaczyna się pięć dni przed owulacją i kończy się dzień po niej. A to dlatego, że jeśli zależy Ci na zapłodnieniu, to plemniki Twojego partnera (które mogą przetrwać nawet ponad 100 godzin) muszą być obecne w górnej części jajowodu w momencie, gdy komórka jajowa uwolni się z jajnika.

Zapłodnienie jest bardziej prawdopodobne, gdy stosunek ma miejsce przed owulacją a nie po niej. Najlepsza strategia na zajście w ciążę to uprawianie seksu przynajmniej co drugi dzień w ciągu tego płodnego okresu. Ale tu jest pies pogrzebany: nie jest łatwo ustalić, kiedy będziesz miała owulację.

Nawet jeśli Twój cykl menstruacyjny ma, powiedzmy, dokładnie 27 dni każdego miesiąca, owulacja niekoniecznie musi mieć miejsce w tym samym momencie każdego miesiąca. Testy owulacyjne pomogą Ci w ustaleniu, kiedy wypada Twoja owulacja, ale do tej pory ominiesz już kilka płodnych dni.

W instytucie w Georgetown dla kobiet, których cykl menstruacyjny trwa zwykle od 26 do 32 dni, zalecana jest nastepująca metoda: uprawianie seksu co dwa dni od 8. do 19. dnia cyklu (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia).

Czy konkretne pozycje seksualne zwiększają szanse na zajście w ciążę?

Nie musisz przerzucać się z odwróconej kowbojki na pozycję misjonarską: lekarze twierdzą, że pozycje seksualne nie mają żadnego wpływu na płodność. Nie musisz także ustawiać się po stosunku do góry nogami.

Prawda jest taka, że plemniki mają tylko kilka minut na dotarcie do Twojego śluzu szyjkowego, by móc się z nim połączyć i razem z nim przedostawać się do macicy przez kolejne kilka dni. Unoszenie bioder na stosie poduszek czy pozycja z podniesionymi nogami w czasie ejakulacji nie zwiększy szans na ten proces.

Czy istnieją jakieś objawy, które mogą wskazywać, że zajście w ciążę będzie trudne?

Niestety nie. „Przez większość czasu nie ma żadnych objawów, a przypadłości osłabiające płodność, takie jak torbiele na jajnikach, mięśniaki macicy, chlamydia i zespół policystycznych jajników, często pozostają bezobjawowe i niezdiagnozowane aż do momentu, gdy kobieta stara się o dziecko – mówi lekarka Louis Weckstein, dyrektor medyczny Reproductive Science Center w San Francisco Bay Area. – Wyjątkiem jest endometrioza, która może powodować silny ból w czasie stosunku lub menstruacji”.

Jeśli jeszcze nie byłaś na wizycie kontrolnej u lekarza ogólnego lub ginekologa-położnika, by upewnić się że jesteś w pełni zdrowa i wolna od chorób przenoszonych drogą płciową, to koniecznie zadbaj o to teraz.

Przejdź na kolejną stronę, by dowiedzieć się, dlaczego wiek kobiety jest tak istotny.

Tagi: jak zajść w ciążę | płodność | ciąża

Oceń artykuł:

2.70

Skomentuj (1)

Fionka

przez ~Fionka,
2016-07-17 11:12:40

trzeba po prostu wiedziec kiedy sie kochac. ja prowadziłam w ovufriend -klendarz owulki i wiedziałam dzięki temu, że najwieksze szasne są dzień przed i w sam dzień owulacji. Udało się przy trzecim podejściu, także naprawde warto

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij