Women's Health poleca:

Opalanie w solarium: spieczone na raka

Poleć ten artykuł:

Chodzisz do solarium, bo opalona skóra wygląda pięknie i zdrowo? To mniej więcej tak, jakbyś powiedziała, że blizny na twarzy dodają Ci uroku. Zobacz, jak bardzo solarium szkodzi Twojej skórze i dlaczego wizyta w nim jest dużo niebezpieczniejsza niż wylegiwanie się na plaży.

Następnym razem, patrząc na łóżko w solarium, przypomnij sobie ten widok: kładąc się tam, tak jakby przymierzasz się do trumny. Według onkologów to właśnie popularność solariów w dużym stopniu wpłynęła na gwałtowny przyrost liczby zachorowań młodych kobiet na czerniaka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór skóry, który zajmuje obecnie drugie miejsce na liście raków ludzi przed trzydziestką.

Chociaż wydaje się, że informacja o niekorzystnym wpływie solariów na skórę jest już powszechnie znana, wciąż wiele młodych kobiet lekceważy niebezpieczeństwo i traktuje wizytę w solarium jak element rutynowej pielęgnacji ciała. Jeśli i Ty w pogoni za ciemniejszą skórą chodzisz opalać się do gabinetów, koniecznie przeczytaj, czym ryzykujesz.

Zero - tyle ze skontrolowanych w Polsce w 2010 roku łóżek do opalania spełniało normy bezpieczeństwa. (Państwowa Inspekcja Handlowa)

Mama powtarzała, żebyś nie wychodziła w zimie bez czapki, ale Ty i tak ściągałaś ją z głowy, gdy tylko znalazłaś się poza zasięgiem jej wzroku, i wcale nie chorowałaś. Nauczycielka powtarzała, żebyś siedziała prosto, a Ty prostowałaś się na chwilę i już po kilku minutach znów siedziałaś w ławce rozwalona, jakbyś była z gumy. I co? I żyjesz, masz się dobrze i nic Ci nie dolega.

Takie doświadczenia sprawiają, że dziś lekceważysz przestrogi, każdą traktujesz jak przesadną troskę, a jeśli nawet przyznajesz w duchu, że w zakazie jest sens, to przecież to potencjalne zagrożenie dotyczy wszystkich innych, nie Ciebie, prawda?

Niby wiesz, że opalanie szkodzi, że rak, że zmarszczki i wszystkie plagi świata, ale przecież wszystkie Twoje koleżanki chodzą do solarium i żadna nie choruje, Twoja ciotka chodziła i ciągle chodzi, i wciąż świetnie wygląda. Zwłaszcza w białej bluzce, która doskonale kontrastuje z brązem skóry...

Perspektywa

Jest jednak pewna sztuczka, która pozwala dostrzec zagrożenie z tej prawdziwszej strony. Wybierz się do jakiegokolwiek szpitala onkologicznego, popatrz na siedzących tam udręczonych ludzi z widocznymi zmianami i zapytaj, czego żałują.

Zapewniamy, że jeśli spotkasz młodą kobietę chorującą na raka skóry, usłyszysz, że najbardziej żałuje tego, że jak głupia opalała się, nie bacząc na przestrogi. Ale cóż, była młoda i głupia. Kłopot w tym, że teraz może już taka głupia nie jest, ale nadal jest młoda. I choruje.

Wg lekarzy z Mayo Clinic, jednego z najpoważniejszych ośrodków medycznych na świecie, liczba zachorowań na czerniaka u młodych kobiet (w wieku od 18 do 39 lat) od roku 1970 wzrosła ośmiokrotnie.

Tagi: solarium | rak skóry | czerniak

Oceń artykuł:

3.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij