Women's Health poleca:

Oczyszczanie powietrza w domu: jak zwalczyć roztocza, kurz i pleśń

Poleć ten artykuł:

Roztocza, kurz, pleśń… To zdumiewające, ale powietrze wewnątrz Twojego domu może być bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Zobacz, jak przeprowadzić w domu skuteczne oczyszczanie powietrza, by cieszyć się zdrowiem.

No dobra. To oczywiście nie jest sprawa życia i śmierci, przynajmniej nie w najbliższym czasie. O ile nie jesteś na coś silnie uczulona, toksyczne składniki powietrza w Twoim domu nie zabiją Cię tu i teraz.

Jednak mogą sprawiać, że kichasz, drapiesz się, masz kłopoty z oddychaniem albo niezbyt seksowną wysypkę. Zresztą nawet jeśli nic Ci nie dolega w tej chwili, to co Ci szkodzi porządnie posprzątać, tak, żeby pozbyć się tego niewidocznego gołym okiem zagrożenia?

Truciciel: drukarka

Drukarki wypluwają z siebie nie tylko potwierdzenia przelewów czy biletów lotniczych – rozsiewają również mnóstwo mikroskopijnych cząsteczek atramentu, tonera i ozonu, który podrażnia płuca. Badania wykonane niedawno w Australii wykazały, że około 30% drukarek emituje tyle samo szkodliwych cząsteczek, ile unosi się na zakorkowanej ulicy.

Rozwiązanie

Umieść drukarkę w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i staraj się pozostawać w odległości przynajmniej 3 metrów od drukarki, kiedy ta pracuje (to dobra rada również wtedy, kiedy jesteś w biurze). Kiedy to tylko możliwe, rób czarno-białe wydruki – kolorowe wytwarzają więcej trujących substancji.

Truciciel: kurz

Te szare kłębki kurzu przy listwach przypodłogowych lub pod łóżkiem są pełne pyłków i martwych komórek skóry. Są również doskonałą pożywką dla roztoczy, różnego rodzaju insektów i doskonałym środowiskiem rozwoju dla pleśni. Wszystko to może przyprawić o ból głowy, dosłownie, kobiety ze skłonnością do alergii.

Rozwiązanie

Raz w tygodniu używaj odkurzacza z wysoko sprawnym filtrem powietrza (HEPA – najskuteczniejsze są te z klasy HEPA 13.) i przecieraj inne powierzchnie czystą, lekko wilgotną ściereczką (najlepiej zmoczoną po prostu czystą wodą – wiele środków czyszczących w sprayu, zwłaszcza te pachnące, zawierają substancje drażniące płuca).

Zgotuj roztoczom piekło na ziemi

Roztocza są tak małe i tak liczne, że trudno jest się ich pozbyć w humanitarny sposób. Ale jeśli jesteś uczulona, musisz być bezwzględna. Dlatego, planując zakup następnej pralki, dołóż trochę pieniędzy i kup pralkosuszarkę, albo do już posiadanej pralki dokup samą suszarkę, najlepiej kondensacyjną.

Następnie raz w miesiącu wkładaj wszystkie poduszki, kołdry i pierzyny do suszarki i poddaj je działaniu wysokiej temperatury – pozbędziesz się wtedy większości drani.

Tagi: roztocza | kurz | pleśń | jak sprzątać

Oceń artykuł:

2.70

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij