Women's Health poleca:

Oczy: objawy chorób, które może z nich odczytać okulista

Poleć ten artykuł:

Nadciśnienie, alergia, cukrzyca... Objawy takich chorób może dostrzec Twój okulista i skierować Cię na dalsze badania. Rzuć okiem i sprawdź, jakie sygnały Twojego organizmu są niepokojące i co mogą oznaczać.

Nawet jeżeli masz sokoli wzrok, powinnaś czasem zajrzeć do okulisty. Oczy są jedynym miejscem w naszym organizmie, w którym można obserwować żyły i tętnice bez użycia wysoko specjalistycznej aparatury czy skalpela. Z tego właśnie powodu to okulista może okazać się pierwszym lekarzem, który odkryje takie schorzenia, jak cukrzyca czy nadciśnienie.

W 65 procentach przypadków okulista jest w stanie szybciej zauważyć objawy podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi niż jakikolwiek inny specjalista.

Oto lista kilku zaskakujących sygnałów, które oczy wysyłają do nas, gdy nasze zdrowie kuleje:

Tętnice w odcieniu srebra lub miedzi

  • To może oznaczać: nadciśnienie

Ponad 20 procent ludzi cierpiących na nadciśnienie tętnicze nie jest tego świadomych. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym naczynia tętnicze siatkówki są zwężone, w bardziej zaawansowanych stanach mają miedziane lub srebrne zabarwienie. Nieleczone nadciśnienie może być przyczyną stwardnienia tętnic w całym ciele, nie tylko w oku, i doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Znamię w błonie naczyniowej oka

  • To może oznaczać: czerniaka naczyniówki

„Najczęstszym nowotworem gałki ocznej jest czerniak, widoczny podczas badania dna oka jako uniesiona podsiatkówkowa zmiana barwnikowa” - wyjaśnia specjalista chorób oczu dr n. med. Aneta Hill-Bator. Wczesna diagnoza czerniaka jest kluczowa dla szans przeżycia, ponieważ choroba ta początkowo nie powoduje żadnych dolegliwości, natomiast wcześnie daje przerzuty do wątroby, płuc czy mózgu.

Nieszczelne naczynia krwionośne

  • To może oznaczać: cukrzycę

Wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki, które stają się słabe i nieszczelne. Badając dno oka, można stwierdzić obrzęk siatkówki czy drobne krwotoczki śródsiatkówkowe.

Zaawansowana cukrzyca powoduje tworzenie się wewnątrz oka nieprawidłowych naczyń, które mogą być przyczyną rozwoju jaskry, krwotoku do gałki ocznej czy odwarstwienia siatkówki. Nierozpoznana bądź nieleczona cukrzyca, szczególnie u osób młodych, powoduje szereg powikłań okulistycznych, które mogą prowadzić do nieodwracalnej ślepoty. Zobacz, jakie są objawy cukrzycy i naucz się kontrolować jej przebieg poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Tagi: zdrowe oczy | oczy a inne choroby

Oceń artykuł:

4.40

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij