Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Womenshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Objawy nietolerancji pokarmowej i inne ciekawostki zdrowotne

Czy oliwa z oliwek może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi? Jakie są objawy i przyczyny nietolerancji pokarmowej? Czym możesz zarazić się od kota? Czy jedzenie gruszek jest ryzykowne? Oto kolejna dawka ciekawostek dotyczących zdrowia.

WH 2016-08-11
ból brzucha fot. shutterstock.com

Więcej tolerancji

Według badań na nietolerancję pokarmową (nie mylić z alergią pokarmową) może cierpieć nawet co druga dorosła osoba. Jeśli więc często dręczą Cię takie dolegliwości, jak wzdęcia, biegunka lub zaparcia, zacznij codziennie notować, co jesz i jak się czujesz. A po miesiącu zobaczysz, czy przypadkiem nie reagujesz na:

Laktozę

Jeśli Twój organizm z jakiegoś powodu nie produkuje lub produkuje za mało laktazy: enzymu trawiącego zawarty w produktach mlecznych cukier – laktozę.

Cukier

Możesz źle znosić również inne cukry, np. fruktozę lub sacharozę. Objawy zwykle występują do godziny po spożyciu. Uważaj zwłaszcza na jabłka i gruszki.

Gluten

Najbardziej znana nietolerancja pokarmowa. Jeśli zauważysz u siebie nieprzyjemne objawy po zjedzeniu produktów z mąki, najlepiej idź do lekarza.

Jaja

Jeśli źle tolerujesz białko kurzych jaj, unikaj ich, ale pamiętaj, żeby jeść więcej roślin strączkowych, orzechów i mięsa. Musisz uzupełnić witaminy i minerały.

oliwa fot. shutterstock.com

Oliwa na biust

Nawet jeśli oliwa na stałe gości w Twojej kuchni, warto dodać jeszcze kapkę. Jak donosi portal JAMA Internal Medicine, kobiety, które do swojej i tak już zdrowej diety dołożyły 4 łyżeczki oliwy z oliwek dziennie, zmniejszyły ryzyko zachorowania na raka piersi aż o 68%.

Zdaniem ekspertów jest to zasługa korzystnych dla zdrowia jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i polifenoli o silnym działaniu przeciwutleniającym. O dziwo, różne gatunki oliwy mają różną zawartośc tych substancji. Najwyższą ma oliwa z oliwek odmiany koroneiki. Nie jest tania, ale warto, prawda?

 

kot fot. shutterstock.com

Koci gniew

Zauważyłaś, że Twój łagodny dotąd jak baranek facet zrobił się wybuchowy i często wpada w szał? Jeśli macie kota, sprawdź, czy nie choruje na toksoplazmozę. Uczeni z University of Chicago Medical Center odkryli bowiem, że ludzie zarażeni tym dosyć powszechnym pasożytem miewają niekontrolowane wybuchy gniewu aż dwukrotnie częściej niż ci, którzy nie mieli kontaktu z teoretycznie niegroźnym pasożytem Toxoplasma gondii. Toksoplazmozy można się też nabawić, jedząc surowe mięso lub np. bawiąc się w piaskownicy, w której załatwiają się koty.  

gruszki fot. shutterstock.com

Uważaj na gruszki

17% zdrowych ludzi odczuwa nieprzyjemne dolegliwości już po zjedzeniu dwóch gruszek. To wina dużej ilości sorbitolu w gruszkach. Sporo tego naturalnego słodzika zawierają też wiśnie, morele i jabłka.  

WH 05/2016

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij