Women's Health poleca:

Nowotwór: jak przechytrzyć raka

Poleć ten artykuł:

Najczęściej boimy się raka piersi. Ale przecież nie tylko on atakuje kobiety. Rak płuc, rak szyjki macicy, rak skóry czy rak jelita to równie groźni przeciwnicy. Zobacz, jak możesz uniknąć nowotworu lub przynajmniej w porę go wykryć i pokonać.

Chociaż dziś trudno to sobie wyobrazić, zanim w 1991 roku wymyślono symbol różowej wstążki, o raku piersi mówiło się niewiele. Wystarczyła zmiana świadomości, by kobiety na całym świecie zaczęły się badać, lekarze zdwoili wysiłki i... mniej więcej od tego czasu trend się odwrócił i umieralność z powodu raka piersi spada.

Z innymi nowotworami może być podobnie. Od kilku lat rak płuc zabija więcej Polek niż rak piersi, a na trzecim miejscu tego niechlubnego podium znajduje się rak jelita grubego. Wszystkie nowotwory z pierwszej piątki rozwijają się powoli – często około 10 lat. To wystarczająco dużo czasu, by wykryć chorobę na etapie, kiedy jeszcze można ją skutecznie pokonać na dobre.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest w ogóle nie dopuścić do jej rozwoju. Zobacz, jak przechytrzyć raka.  

Jelito grube

  • 5 lat od rozpoznania przeżywa w Polsce 49% pacjentek,
  • 5-letnie przeżycie uważa się za wyleczenie,
  • ponad 7000 Polek dowiaduje się co roku, że ma nowotwór jelita grubego, 4800 niestety umiera,
  • 2 miejsce na liście najczęstszych nowotworów u kobiet.

Czynniki ryzyka

Przepytaj rodzinę Ryzyko zachorowania rośnie dwukrotnie, jeśli któreś z Twoich rodziców lub brat albo siostra zachorowali przed 55. rokiem życia. Jeśli okaże się, że ktoś chorował, zachowaj czujność i tym bardziej staraj się zminimalizować ryzyko.

Dawkuj alkohol: uczeni wyliczyli, że kobiety, które codziennie wypijały dwa lub trzy drinki, chorują na tę chorobę 8% częściej niż te, które ograniczają się do jednego drinka dziennie lub nie piją w ogóle.

Zgaś papierosa: inne badania wykazały, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania aż o 50%.

Twoja strategia

Najskuteczniejszą bronią w walce z nowotworem jelita grubego jest profilaktyczne kolonoskopia. To genialne badanie, bo przy okazji pozwala od razu usunąć polipy, które – gdyby zostały na miejscu – mogą zamienić się w raka.

Jednak profilaktyczna kolonoskopia ma sens jedynie po 50. roku życia lub wtedy, gdy masz obciążenie genetyczne. Co zatem możesz zrobić teraz?

Słuchaj brzucha: powtarzające się wzdęcia, bulgotania, skurcze, i bóle brzucha powinnaś zgłosić lekarzowi. Bezwględnie też idź do lekarza, gdy zauważysz ślady krwi w muszli. Nie bagatelizuj tego objawu nigdy. To mogą być hemoroidy, ale wcale nie muszą.

Ruszaj się: banalne, wiemy, ale szczupli ludzie rzadziej chorują na raka jelita. Wypróbuj nasz trening na rowerze stacjonarnym oraz ćwiczenia na płaski brzuch.

Jedz mniej mięsa i wędlin: badania wykazały związek między ilością spożywanej wieprzowiny i wołowiny a rakiem jelita grubego. Uczeni zalecają, by jeść je nie częściej niż trzy razy w tygodniu.  

Tagi: nowotwór | rak płuc | rak jajnika | rak skóry | rak jelita

Oceń artykuł:

3.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij