Women's Health poleca:

Niedobór żelaza może: objawy i częste dolegliwości

Poleć ten artykuł:

Według najnowszych badań, około 9% kobiet cierpi na niedobór żelaza. Ta liczba może być jeszcze większa wśród tych, które uprawiają sport. Jak rozpoznać deficyt żelaza i utrzymać jego właściwy poziom?

1. Chroniczne zmęczenie

Twoje ciało wykorzystuje żelazo do produkcji hemoglobiny, substancji, która przenosi tlen we krwi. Kiedy mamy jej za mało, organizm jest słabiej natleniony, przez co czujemy się zmęczeni, nawet jeśli nie robiliśmy nic szczególnie forsownego.

2. Problemy z koncentracją

Żelazo odgrywa ważną rolę w syntezie neuroprzekaźników. Brzmi jak naukowy bełkot? W uproszczeniu oznacza to, że ma duży wpływ na Twój mózg, więc jeżeli cierpisz na jego niedobór (żelaza, nie mózgu), możesz mieć problemy ze skoncentrowaniem się i wydajną pracą.

3. Apatia

To też zasługa niedomagającej syntezy neuroprzekaźników. Jeżeli czujesz się apatyczna (apetyczna – jest ok!; apatyczna – niekoniecznie) wobec przyjaciół, rodziny, i nawet nie ruszają Cię podboje i intrygi bohaterów „Gry o tron”, możliwe, że brakuje Ci żelaza.

4. Bezdech

To może przydarzyć się nie tylko podczas forsownych ćwiczeń, ale i podczas zwykłego spaceru. „Bez wystarczającej ilości żelaza we krwi, Twoje ciało dosłownie błaga o chociaż trochę tlenu” - mówi doktor Kimberly Mueller.

5. Blada cera

Wyglądasz jak bohaterka „Zmierzchu”? To nie jest dobry znak (prócz tego, że mogłabyś mieć do czynienia z Robertem Pattinsonem). Blada cera może być wynikiem słabszego przepływu krwi i niewystarczającej ilości czerwonych krwinek w organizmie.

Tagi: anemia z niedoboru żelaza | objawy anemii | niedobór żelaza objawy | niedobór żelaza

Oceń artykuł:

3.00

Skomentuj (1)

Krystyna

przez ~Krystyna,
2016-08-25 20:55:19

Też miałam problem z żelazem. Dodatkowo żelazo które przepisał mi lekarz nie działało i wywołało skutki uboczne. Pierwszy suplement z żelazem, który rzeczywiście mi pomógł i nie wywołał efektów ubocznych to Chela ferr bio copmlex. Wysoce przyswajalny, morfologia się poprawiła już miesiąc po rozpoczęciu kuracji. Obecnie nie ma śladu po anemii. Doczytałam się, że to dzięki wysokiej zawartości witamin z grupy B.

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij