Women's Health poleca:

Nadmierne wypadanie włosów: przyczyny i leczenie

Poleć ten artykuł:

Łysienie plackowate, androgenowe, telogenowe… Wypadające włosy to złożony i delikatny problem nie tylko dla facetów. Poznaj historię kobiety cierpiącej na łysienie typu męskiego i dowiedz się, jakie są przyczyny wypadania włosów.

Anita Bhagawandas jest redaktorką brytyjskiego wydania Women’s Health. Miała w sobie tyle odwagi, by otwarcie przyznać się do problemu, który większość dotkniętych nim kobiet próbuje za wszelką cenę ukryć przed światem. Oto jej historia.

Dokładnie pamiętam ten moment. Pozornie niewinna uwaga, zwykłe stwierdzenie faktu, ale dla mnie to był początek koszmaru. Miałam 15 lat, na sobie push-up i tanie perfumy, w głowie zaś cichą nadzieję na rendez-vous z Robertem Jonesem, największym ciachem w szkole. W pewnym momencie Robert podszedł do mnie od tyłu. Nachylił się nade mną, ja zamarłam, a on wyszeptał... „Chyba łysiejesz, mała”. Nigdy tego nie zapomnę.

Widok w lustrze

Tamten wieczór spędziłam przed lustrem, sprawdzając, czy z tyłu głowy mam jakieś kompromitujące prześwity. Miałam. Nie miałam natomiast pojęcia, skąd takie przerzedzenia u kobiety. Łysienie kojarzyło mi się wyłącznie z mężczyznami, i to starszymi, bo moi koledzy mieli przecież bujne czupryny, nawet ci obcięci na jeża mieli gęste włosy.

Dopiero trzy lata później dowiedziałam się, że włosy wypadają mi z powodu zespołu policystycznych jajników. To zaburzenie hormonalne, które objawia się między innymi otyłością, trądzikiem, a w niektórych przypadkach, na przykład w moim, również łysieniem typu męskiego.

Dla nastolatki był to prawdziwy koniec świata. Odkrycie, że włosy mi rzedną, zniszczyło moje poczucie własnej wartości. Czułam się samotna i nieatrakcyjna. Śliczne dziewczyny mają przecież piękne włosy. Gęste i lśniące jak z telewizyjnych reklam szamponów są częścią kanonu piękna i kobiecości.

Teraz mam 30 lat i ciągle męczę się z wypadaniem włosów, ale wiem przynajmniej, że nie jestem jedyną kobietą na świecie, która boryka się z tym problemem. Niedawno, gdy zapytałam w redakcji, kto chciałby wypróbować preparaty poprawiające gęstość włosów, zgłosiła się całkiem spora grupka, a dwie koleżanki przyznały po cichu, że mają ten sam kłopot, co ja.

Nie jestem sama

Być może jestem przewrażliwiona na tym punkcie, ale w różnych miejscach, w autobusie, restauracji czy u kosmetyczki widzę coraz więcej kobiet, których włosy na pewno nie są przedmiotem ich dumy. Oficjalnie 8 milionów kobiet w Wielkiej Brytanii cierpi lub cierpiało na nadmierne wypadanie włosów.

8 milionów to niemal 30%. Większość to oczywiście panie w wieku emerytalnym, ale przecież wciąż nie wszystkie. „Zauważyłam wzrost liczby pacjentek w ostatnich dziesięciu latach – potwierdza Lucinda Ellery, zajmująca się leczeniem łysiejących kobiet. – Przychodzi do mnie coraz więcej kobiet przed czterdziestką, z dobrą pracą i zarobkami, ale ze słabymi włosami”.

Tagi: wypadanie włosów | pielęgnacja włosów

Oceń artykuł:

3.40

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij