Women's Health poleca:

Kiedy zajść w ciążę: czy jesteś gotowa na dziecko?

Poleć ten artykuł:

Niby życie staje się łatwiejsze, ale coraz trudniej podjąć nam decyzję, kiedy zajść w ciążę. Jedni mówią: zegar biologiczny tyka. I straszą, że przegapimy dobry moment. Drudzy z kolei poganiają – rozwijaj się i rób karierę. Co więc wybrać - wczesne czy późne macierzyństwo? Rozważamy wszystkie za i przeciw.

Kiedyś pod tym względem było łatwiej – w którymś momencie życia kobieta wychodziła za mąż (chyba że miała pecha i zostawała starą panną), a potem zachodziła w ciążę i rodziła dzieci. Czasem nawet umierała podczas któregoś porodu, bo rodziła na ogół wielokrotnie. I nikt się nad tym specjalnie nie zastanawiał i szat nie rozdzierał, czy to już czas, czy jesteśmy gotowe itp. Wszystko było traktowane jak naturalny życiowy proces.

Dzisiaj, w dobie emancypacji i powszechnie stosowanej antykoncepcji, zmieniło się wszystko. Naturalne to ma być jedzenie albo kosmetyki, ale do spłodzenia dziecka podchodzimy w sposób bardziej wykoncypowany. W tym celu najpierw musimy podjąć decyzję o odstawieniu pigułki. Ale jeszcze wcześniej musimy się zastanowić, czy to jest dobry czas na dziecko.

Przeanalizować wszystkie za i przeciw, zmierzyć się z lękami dotyczącymi przyszłości i niepewnością odnośnie do naszego związku. Wyobrazić sobie swoje życie z dzieckiem i bez dziecka. Tyle pytań trzeba sobie zadać, że aż dziw, że w ogóle jakieś dzieci na świat przychodzą.

Co to właściwie znaczy „dobry czas na dziecko”?

W starożytnej Grecji uważano, że 15 lat to jest akurat dobry czas dla kobiety na urodzenie pierwszego dziecka. Podejście się na szczęście zmieniło, w każdym razie w cywilizowanych krajach. Obecnie naukowcy są przekonani, że fizjologicznie najlepszy czas na spłodzenie, donoszenie ciąży i urodzenie dziecka wypada między dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia.

Jednak w dalszym ciągu ta dojrzałość biologiczna przegania dojrzałość psychologiczną i społeczną. Współczesna dwudziestoparolatka na
ogół właśnie kończy studia albo zaczyna swoją pierwszą pracę. I to pracę niepewną, bo według badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w grupie wiekowej do 30 lat co czwarta osoba pracuje na tzw. umowie śmieciowej.

Mamy z jednej strony niepewność zatrudnienia, ale z drugiej strony, jeżeli mamy świetną pracę i właśnie zaczynamy piąć się po szczeblach kariery, to też boimy się wyautować na rok, bo na nasze miejsce czeka w kolejce pewnie kilka osób. Ciężko znaleźć dobry moment. Zawodowo najkorzystniej jest robić sobie przerwę wtedy, gdy nasza sytuacja jest już ustabilizowana. A to raczej nie następuje przed 25. rokiem życia. Ale czy moment musi być „idealny”?

Niektóre kobiety przyjmują założenie, że wszystko musi być idealnie – idealny związek, odpowiedni status, warunki mieszkaniowe, perspektywy na przyszłość. Dopiero wtedy można zaryzykować zajście w ciążę. Ale na tym niedoskonałym świecie nie ma idealnych sytuacji, a nawet jeśli nam się chwilowo wszystko układa świetnie, to niestety przyszłość jest zawsze niepewna.

Zresztą dane demograficzne pokazują, że podczas wielkich kryzysów paradoksalnie zdarzały się wyże demograficzne (jak np. w Polsce w czasie stanu wojennego). Tak jakby ludzie w niepewnych czasach bardziej stawiali na tradycyjne wartości.

Zdecydowałaś się na dziecko? Zobacz, jak szybko zajść w ciążę.

Sprawdź także, jakie są alternatywne metody poczęcia.

Tagi: kiedy najlepiej zajść w ciążę | kiedy zajść w ciążę | macierzyństwo | dziecko

Oceń artykuł:

3.90

Skomentuj (2)

przez blackdress,
2016-08-23 13:41:47

mnie moja mama urodziła mając 29 lat, moją najmłodszą siostrę - 34. Wiadomo, że najlepiej to tak MAKSYMALNIE do 35 roku zycia, ale to kwestia indywidualna kobiety. Po prostu trzeba być już gotową i wtedy się wie, że to ten moment

salsa

przez ~salsa,
2016-07-01 00:31:40

planując ciążę zróbcie sobie pomiar żelaza. Ja miałam z tym problem (u mnie sprawdził się chellaflex). No i kwas foliowy przed ciążą warto zacząć brać

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij