Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Jelitówka czy zatrucie pokarmowe? [sposoby na biegunkę]

Wczoraj pod wieczór rozbolał Cię brzuch i od tej pory okupujesz ubikację. W wolnych od skurczów brzucha chwilach zastanawiając się, czy się czymś zatrułaś, czy to tzw. jelitówka. Szczerze? Nie ma się co zastanawiać – objawy i leczenie są niemal identyczne.

Gdy masz biegunkę, musisz dużo pić

Gdy dopada cię biegunka, przyczyn może być wiele, ale w większości przypadków powodem jest albo wirus, albo bakteria. Rzadziej przyczyną są pierwotniaki lub grzyby. Postępowanie w obu przypadkach jest bardzo podobne – najważniejsze to nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Każde odwiedziny w toalecie to utrata znacznej ilości wody. Jeżeli oprócz biegunki, dręczą cię również mdłości i wymiotujesz, utrata wody jest jeszcze większa.

Dlatego przede wszystkim musisz uzupełniać płyny i elektrolity. Najlepiej uzupełnisz je specjalnymi środkami do kupienia bez recepty – np. Gastrolit lub Orsalit – ale jeżeli nie byłaś wystarczająco przewidująca i nie masz ich w domowej apteczce, nie masz też kogo po nie posłać, możesz sobie zrobić roztwór, który nie tylko nawodni i uzupełni elektrolity, ale również dostarczy glukozę.

Napój nawadniający
W litrze wody rozpuść: 

 • 1 łyżeczkę soli
 • 4 łyżeczki cukru
 • poł łyżeczki sody oczyszczonej
 • pół szklanki soku pomarańczowego (poprawi smak i uzupełni potas)

Taki napój pij chłodny, małymi łyczkami (żeby nie sprowokować wymiotów).

A tabletki?

Jeśli nie masz gorączki, możesz sięgnąć po leki typu Stoperan, Imodium czy Loperamid, które spowolnią perystaltykę jelit i nie będziesz już tak często biegała do WC. Uwaga, jeśli biegunce towarzyszy wysoka gorączka lub w stolcu pojawia się krew – nie stosuj tych leków na własną rękę, tylko skonsultuj się z lekarzem.

Sygnały ostrzegawcze

Do lekarza udaj się także koniecznie jeśli zaczniesz mieć zawroty głowy podczas wstawania lub siadania, albo gdy przestaniesz zupełnie sikać – to może świadczyć o silnym odwodnieniu, które jest już niebezpieczne.

Nie ignoruj bólu brzucha, bo może świadczyć o naprawdę różnych chorobach. Niektórzy specjaliści mówią nawet, że brzuch to "drugi mózg". Dlatego też dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o brzuchu.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  u mnie właśnie w natarciu elektrolity i probiotyk acidolac. Myślę, że szybko powinno mnie postawić na nogi.
  ~malwa, 2017-09-30 14:15:44
 • avatar
  zgłoś
  miałam okazje używać i orsalitu i jonolitu i jeśli mam być szczera to działa podobne ale smak dużo lepszy ma jonolit.
  ~sprawdzona, 2017-05-31 09:00:12
 • avatar
  zgłoś
  Przy biegunce stosuje orsalit plus smektyn, który nie tylko nawadnia i uzupełnia utracone elektrolity. Zawarty w nim smektyn skraca czas trwania biegunki i ją łagodzi. Takie dwa w jednym, u mnie bardzo pomaga.
  ~ola, 2017-04-27 22:04:02
 • avatar
  zgłoś
  widziałam reklamę tego orsalitu i miałam go kupić ale pani w aptece poleciła mi właśnie ten jonolit. Powiedziała że to bardzo podobne a wychodzi dużo taniej bo nie jest reklamowany
  ~sylwia, 2017-04-03 22:31:56
 • avatar
  zgłoś
  podczas biegunek nawadnianie najwazniejsze bez dwoch zdan! kiedys probowlam zrobic sobie taki specjalny plyn na po treningach ale po wypiciu chcialo mi sie wymiotowac... od tamtego czasu zawsze kiedy ide na silownie biore ze sobia Orsalit dla doroslych, wystarczy rozpuscic saszetke i wszystko gotowe! orsalit skutecznie nawadnia, bo zaraz po wypiciu czuje sie zdacznie lepiej!
  ~lolitka, 2017-03-31 23:52:35
 • avatar
  zgłoś
  Wiosną to często coś w powietrzu jest i takie nieprzyjemności się pojawiają :/ ja jeszcze pracuję w przedszkolu to łapię od dzieci. Przy jelitówce trzeba pamiętać o elekrtolitach np. jonolit
  ~ewela, 2017-03-26 19:47:59
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij